KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Abdi İbrahim

Ana Sayfa » Sağlık » Abdi İbrahim

0 Kişinin Defterine Ekli

43 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1912

Çalışan Sayısı : 2800

Kuruluş Yeri : Türkiye

Abdi İbrahim ’in Hikayesi 1912 Yılında Başladı

Türk ilaç sektörünün lideri olan şirketin esaslarını tedavi yolculuğuna başlayan Eczacı Abdi İbrahim Bey tarafından 1912 yılında İstanbul’un Küçük Mustafa Paşa semtindeki ufak bir eczanede başlamıştır. Otuz lisansörle çalışmasının yanı sıra kendi ürünlerini de ilerleten şirket Yüz sekseni aşkın markası ve üç yüz elliden çok ürünüyle, sektörün en geniş ürün portföyüne sahiptir.

Güçlü vizyonu, hareketli yapısı ve modern manzarası ile firma 2002 senesinden bu yana Türk ilaç pazarındaki önderliğini sürdürmektedir. Bugün Türkiye dışında 12 ülkede kendi organizasyonlu yapılanması ile etkinlik gösteren şirket Avrupa Birliği ülkelerinden ise Kanada’ya, Kuzey Afrika’dan Asya’ya olmak üzere 50’den çok ülkeye dışalım gerçekleştirmekte, 4.500 nitelikli çalışanı ile Türk ilaç pazarında en yüksek istihdamı yaratmaktadır. Şirket, sektörün en geniş pazarlama ve satış kadrolarıyla öne çıkmaktadır. Firma Ar-Ge Merkezi, Türkiye’nin akredite edilen ilk ilaç Ar-Ge Merkezi’dir.

Firma Yüz Yaşında

100. Senesinde “Akılcı İlaç Kullanımı Kampanyası’nı yaşama yaşamış Abdi İbrahim kampanya ile toplum sağlığı ve ülke ekonomisi tarafından ehemmiyet taşıyan şuursuz ilaç tüketimi konusunda, toplumsal farkındalık düzeylerini artırmayı uzun vadede davranış farklılığı yaratabilmeyi amaçlamaktadır. 2015 Senesinde firma Sultan II. Bayezid Edirne Darüşşifasını 15-18.yüzyıllar Osmanlı Tıbbı temasıyla tekrar kurgulayıp iyileştirerek ve modern bir müzeye çevirerek istikbal kuşaklara hediye etmiştir. Şirket gerçekleştirdiği bu proje ile etkileşim ve sosyal mesuliyet alanlarında yerel ve uluslararası toplam 6 ödüle layık görülmüştür.

2002 Senesinden bu yana Türk ilaç pazarında önderliğini koruyan firma; 2020 vizyonu tarafında uluslararası pazarlardaki etkinliğini her geçtiğimiz gün artırmakta, yerel kuvvetli önderliğinin yanı sıra dünyanın en büyük yüz ilaç şirketi arasında yer alma amacıyla hareketlerini Aralıksız olarak sürdürmektedir.

Abdi İbrahim Esenyurt Tesisi Yenilenebilir Enerji Sistemi

Abdi İbrahim Esenyurt Tesisi Yenilenebilir Enerji Sistemi

Kilometre Taşları

1912 Tarihinde Eczacı Abdi İbrahim Bey doğrultusundan İstanbul Küçük Mustafa paşa semtinde ilk eczane kuruldu. 1916 Yılında Eczanede “yapma ilaç” üretimine geçildi: Kuvvet Şurubu, Abdi İbrahim Müshil Şekeri, Bromo-Valerin Nadir 1919 İtibariyle İlk ilaç üretim fabrikası kuruldu ve ilk hazır ilaç üretimine geçildi. 1927 İlk kadın sanayicilerden biri olan İbrahim Bey’in eşi Fatma Mehveş Hanım idaresi devraldı. Galenik preparatların üretimine başlandığı yıl oldu. 1940 Tarihinde Eczacı İbrahim Hayri Barut ile yönetimde ikinci kuşak devri başladı. 1953 Yılında Laboratuvarlar Vefa semtine taşındı. 1961 İtibariyle Doktor Mekin Alpay idaresi devraldı. 1975 Şirket’in ismi “Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” olarak değiştirildiği tarih oldu. 1981 Tarihinde Eczacı Nezih Barut ile yönetimde üçüncü kuşak devri başladı.

Esenyurt Tesisleri

1994 Yılında Esenyurttaki yeni üretim tesislerinin temelleri atıldı. 1996 İtibariyle Esenyurttaki cGMP (current Good Manufacturing Practices) standartlarına sahip üretim tesisleri etkinliğe geçildi. 2002 Kutu satışında sektör önderliği elde ettiği yıl oldu. 2003 Tarihinde Ciro ve kutu satışında sektör önderliği elde edildi. Ar-Ge Merkezi’nin yapımına başlandı. 2007 Yılında firma, “Dünyanın En Büyük 100 İlaç Şirketi” arasına giren ilk Türk firması oldu. Abdi İbrahim İlköğretim Okulu açıldı. Holding Tower binası hizmete girdi. 2008 İtibariyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı doğrultusundan akredite edilen ilk ilaç Ar-Ge Merkezi açıldı. Kurum kimliği yenilendi.

Abdi İbrahim Otsuka Logosu

Abdi İbrahim Otsuka Logosu

Teknoloji Merkezi

2010 Abdi İbrahim Teknoloji Merkezi, İstanbul Esenyurtta hizmete girdi. Portekiz’de Abdi Farma şirketinin kurulduğu tarih oldu. 2011 Tarihinde şirket Ar-Ge Merkezi; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı doğrultusundan verdiği Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni aldı. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi I. İlerleme Raporu yayımlandı. 2012 Yılında şirket 100. senesini kutladı. Kazakistan’ın en büyük şirketlerinden Global Pharm’ın % 60 hissesi satın alındı ve Abdi İbrahim Global Pharm (AİGP) kuruldu. Japon şirketi Otsuka Pharmaceutical ile Türkiye’de ilaç satışı amacıyla Abdi İbrahim Otsuka (AİO) adlı ortak bir firma kuruldu. 2014 İtibariyle Cezayir’de Abdi İbrahim Remede Pharma (AİRP) açıldı. Ülkedeki ilaç sektörünün en modern fabrikasının yatırımı başladı.

Kazakistan’da Üretim Tesisi

2015 AbdiBio Biyoteknolojik İlaç Üretim Tesisinin temel atma töreni yapıldı. Sultan II. Bayezid Edirne Darüşşifasının tedavi projesi gerçekleştirildi. Kazakistan’daki üretim tesisi Abdi İbrahim Global Pharm etkinliğe geçtiği yıl oldu. 2017 Tarihinde Cezayir’deki en modern üretim yeri Abdi İbrahim Remede Pharma üretime başladı. Steril Oftalmoloji & Steril İnhalasyon Üretim Tesisi ve Hormon Üretim Tesisi inşaatına başlandı. 2018 Yılında AbdiBio’nun açılışı ve Steril Enjektabl & Onkoloji Üretim Yerinin temel atma töreni ise gerçekleştirildi. Hormon Üretim Tesisi etkinliğe geçti. Şirket Ar-Ge Merkezi, Ar-Ge’ye ayırdığı kaynak ile bütün firmalar arasında 22. sırada yer aldı. 2020 İtibariyle firma 1 Ocak 2020 itibarıyla Esenyurt Üretim Kompleksi’nde ki bütün tesislerinde %100 yenilenebilir enerji kullanmaya başladı.

Abdi İbrahim İnternet Sitesi

Abdi İbrahim Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Petkim

PetkimKurucusu Kimdir

03Sütaş

SütaşKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020