KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Anadolu Ajansı

Ana Sayfa » Basın-Yayın » Anadolu Ajansı

0 Kişinin Defterine Ekli

89 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1920

Çalışan Sayısı : 3000

Kuruluş Yeri : Türkiye

Anadolu Ajansı’nın Hikayesi 1920 Yılında Başladı

Anadolu Ajansı, 6 Nisan 1920 Tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün talimat vermesiyle birlikte Yunus Nadi ve Halide Edip Adıvar’ın fikirleri belirtmesiyle Ankara’da kurulmuştur. Atatürk Anadolu Ajansını Türkiye Cumhuriyetinin haber ajansı olması ve kurtuluş savaşındaki yaşanan gelişmeleri ve haberleri duyurmak için kurulmasını istenmiştir. Kuruluşu Mustafa Kemal Atatürk’ün yayınladığı resmi bir genelge ile duyurulmuştur. Ajansın ilk yazıhanesi ise şimdiki DMİ Genel Müdürlüğü binasında ayrılan bir bölümdür. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü o yıllarda Ankara’da Ziraat Mektebi binası olup Milli Mücadele hareketinin ilk karargâhıdır.

 

Anadolu Ajansı Tanıtımı 1

Anadolu Ajansı Tanıtımı 1

İlk Haber

Ajansa dar ve uzun odalardan birisi verilir ve ajansın ilk bürosu halini bu oda alır. Halide Edip Adıvar ise bu odada İngilizce gazetelerin siyasete kaçan kısımlarını tercüme etmekteydi. Bu tercümeleri ajans ve Hâkimiyet-i Milliye gazetesi için hazırlamaktaydı. İlk haberlerini kuruluşundan sadece 6 gün sonra olan 12 Nisan 1920 itibariyle servis etmeye başlar. 2 Mart 1925 Tarihi itibariyle Ajans Türk Anonim Şirketi statüsünde olacak şekilde özerklik statüsü kazanır. 18 Kasım 2012 Yılında Mısırın başkenti olan kahire’de Arapça Haberler Bölge Müdürlüğü kuruldu. Ardından çok geçmeden 22 Ocak 2013 yılında Lübnan’ın başkenti olan Beyrut şehrine 30 Mayıs 2013 itibariyle ise Filistin ülkesi Gazze şubesi açıldı.

Anadolu Ajansı Tanıtımı 2

Anadolu Ajansı Tanıtımı 2

14 Dilde Yayın

Ajans 14 dilde yayın yapmaktadır. Bu diller ise sırası ile ilk başta Türkçe olmak üzere sonrasında İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca, İspanyolca, Kürtçe, Soranice, Farsça, Endonezce, Boşnakça, Arnavutça, Makedonca dilleridir. A.A. Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük görevini 2014 Yılı itibariyle göreve atanan Şenol Kazancı yönetmektedir. Ajans 6 Nisan 2020 itibariyle bir asrı geride bırakarak 100. Yılını doldurmuştur.

Anadolu Ajansı Web Sitesi

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Petkim

PetkimKurucusu Kimdir

03Sütaş

SütaşKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020