KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Anadolu Isuzu

Ana Sayfa » Motorlu Araçlar » Anadolu Isuzu

0 Kişinin Defterine Ekli

124 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1965

Çalışan Sayısı : 817

Kuruluş Yeri : Türkiye

Anadolu Isuzu ’nun Hikayesi 1965 Yılında Başladı

Anadolu Isuzu’nun esasları 1965 senesinde atılmıştır. Çelik Montaj unvanı altında başlayan etkinliklerin ilk adımlarında kamyonet ve motosiklet üretimi gerçekleştirilmiştir.

Anadolu Grubu ile otomotiv sektörünün çok köklü Japon markası Isuzu Motors Limited ve uluslararası ticaret bölümünde etkinlik gösteren Japon Itochu’nun ve Anadolu Grubu ortaklığında kurulmuştur. Bu ortaklık yapısıyla üretimde niteliği ve rekabet avantajını yakalıyor.

Anadolu Isuzu günümüz unvanını, 1983 senesinde Isuzu Motors Limited ile varılan lisans anlaşması ile almış; 1984 senesinde İstanbul Kartal Fabrikası’nda Isuzu araçların üretimine başlanmıştır. 1986 senesine kadar Skoda markalı kamyonet imalatı sürdürülmüştür.

Anadolu Grubu ile otomotiv sektörünün çok köklü Japon firması Isuzu Motors Limited ve uluslararası ticaret bölümünde etkinlik gösteren Japon Itochu’nun ortaklığında kurulan Anadolu Isuzu, bu ortaklık yapısıyla üretimde niteliği ve rekabet avantajını yakalıyor.

Üretim Tecrübesi

Anadolu Isuzu; hafif kamyon, kamyonet, otobüs, midibüs ve pick-up ticari araçlarının üretim ve pazarlamasını gerçekleştiriyor. Bunun yanı sıra Çayırova Kocaeli ilinde bulunan tesislerinde imal edilen otobüs ve midibüsleri aşağı yukarı 35 ülkeye ihraç ediyor.

2009 Senesinde Türkiye’nin ilk tescillenen Araştırma ve Geliştirme merkezlerinden birine sahip olan Anadolu Isuzu, 2015 senesindeki yatırımı ile yeni ve çağdaş Araştırma ve Geliştirme Merkezi binasına geçiş yaptı.

Ar-Ge Merkezi geçmişten şu zamana kadar 20’nin üstünde, Tübitak ve uluslararası destekli proje müracaatı gerçekleştirdi. Araştırma ve Geliştirme merkezi faaliyetleri ışığında üniversitelerle işbirlikleri, patent, dizayn tescil, yayın/sunum çalışmaları artarak devam ediyor.

Anadolu Isuzu Araştırma ve Geliştirme Merkezi endüstriyel dizayndan, satışa hazır ürüne kadar lüzumlu bütün işlevleri yapısında bulunduruyor. Anadolu Isuzu, bu sene ihracatta büyük başarı göstererek midibüs ihracatında 12. kez şampiyon oldu.

Anadolu Isuzu Ar-Ge Merkezi

Anadolu Isuzu Ar-Ge Merkezi

Dünden Bugüne Anadolu Isuzu Tarihçesi

1965 Yılında Çelik Montaj şirketinin kuruluşu 1981 Tarihinde Anadolu Otomotiv Sanayi unvanının tescili 1983 İtibariyle Isuzu ile teknik yardım anlaşmasının imzalanması 1984 Isuzu Motors Ltd. lisansı ile Kamyon üretimine başlanması ve ilk araç NPR 59’un tanıtılması bu yıl gerçekleşti. 1985 Yılında Türkiye’de Japon lisansı ile üretilen ilk araç NPR 59 tanıtıldı. 1986 Tarihinde Isuzu / Itochu / Anadolu Endüstri Holding arasında ortaklık anlaşmasının imzalanması, Sektörde ilk Türk/ Japon ortaklığının olması 1987 İtibariyle AIOS’un kendi tasarımı olan midibüs ve küçük otobüs üretimine başlanması 1989 Belediye tipi araç üretimine başlandı bu tarihte başlandı. 1991 Yılında NKR-Wide, hafif kamyon üretimine başlandı 1994 Tarihinde İhracat faaliyetlerinin başlaması 1995 İtibariyle Toplam kalite yönetimine geçildi, Japon ortaklık payı %35’e çıktı, – Anadolu Isuzu (ünvan değişikliği)

Anadolu Isuzu Ortaklık Yapısı

Anadolu Isuzu Ortaklık Yapısı

Halka Arz

1996 Yeni fabrikanın temelleri bu yıl atıldı. 1997 Yılında Şirket hisselerinin Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlaması 1999 Tarihinde Gebze Şekerpınar’daki yeni fabrikada üretimlere başlandı ardından NQR kamyon üretimi yapıldı. 2000 İtibariyle Turkuaz otobüs üretimi gerçekleşti. 2002 NQR 3 akslı kamyon üretimine ise bu tarihte başlandı. 2003 Yılında Avrupa Birliği’ne Otobüs ihracatı başladı. ISO 9000:2000 kalite belgesi alınarak başarı arttı. 2004 Tarihinde Türkiye’de Isuzu markası ile araç üretiminin yirminci yılı kutlandı. D-Max pick-up satışı başladı ve yirminci yılda seksen bininci Isuzu üretim hattından başarıyla indirildi. 2005 İtibariyle iki bininci Turkuaz otobüs üretim hattında indi. N- Serisi kamyon ve kamyonetleri ve D-Max pick-up modelleri yenilendi. Royal otobüs turbo motoruyla Roybus ismini adını aldı. 2006 Yeni görünümlü Turkuaz üretimine başlandı. Roybus, Classic ve Urban’ın yüzleri ve motorları bu yılda yenilendi.

Anadolu Isuzu Üretimi Novociti Life

Anadolu Isuzu Üretimi Novociti Life

100.000 Isuzu

2007 Yılında Avrupa Birliği üyesi ülkelere gönderilen Turquoise modelinde Euro 4 motor kullanılmaya başlandı. Yüz Bininci Isuzu araç üretim bandından indirildi. 2008 Tarihinde Isuzu Motors ve Anadolu Isuzu arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi niyetini isteyen Memorandum Japonya’da imzalandı. 2009 İtibariyle Türkiye’de Isuzu markası ile araç üretiminin yirmi beşinci yılı kutlandı. Anadolu Isuzu AR-GE Merkezi olmaya hak kazandı. 2010 Anadolu Isuzu’nun kamyon segmentinde en önemli aracı yedi buçuk ton azami yüklü ağırlığa sahip NPR’nin kapasitesi sekiz ton’a bu tarihte yükseltildi. 2011 Yılında Yeni nesil toplu taşıma aracı dokuz buçuk metrelik Citibus satışa sunuldu. 2013 Tarihinde Yolcu otobüslerinden Visigo ve yenilenen Novo’nun lansmanı yapıldı. 2014 İtibariyle İlk yerli pick-up D-Max üretim bandından indirildi. Yeni on iki metrelik kent içi toplu taşıma aracı Citiport otobüsün üretimine başlandı.

İlk Elektrikli Kamyon

2015 Kamyon kategorisinde üst segmente geçilerek 15.7 tonluk yeni kamyon modeli olan TORA’nın lansmanı bu yıl yapıldı. 2016 Yılında Servis ve okul taşımacılarına yönelik özel olarak tasarımı yapılan NOVO S’in tanıtımı gerçekleştirildi. Kamyon ve otobüs segmentlerinde ise Euro 6 motora geçildi. Şirketin yeni, müstakil Ar-Ge Merkezi’nin resmi açılışı yapıldı. 2017 Tarihinde firma ilk yarı yılda patent başvuru şampiyonluğu başarısına imza attı. Aynı yıl içinde çok sayıda lansmanda yapıldı.  2018 İtibariyle holding doksan üç milyon Euro ihracat hacmi ile 2018’de son yirmi dört yılın en yüksek yurt dışı satış seviyesine ulaştı. Türk otomotiv sektörünün patent liderliğini elinde bulunduran marka 4×2 yerli üretim D-Max’i piyasaya sunuldu ve ardından ise ilk elektrikli kamyonunun dünya lansmanını başarıyla gerçekleştirildi.

Anadolu Isuzu İnternet Sitesi

Anadolu Isuzu Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Petkim

PetkimKurucusu Kimdir

03Sütaş

SütaşKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020