KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Aselsan

0 Kişinin Defterine Ekli

1465 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1975

Çalışan Sayısı : 6.797

Kuruluş Yeri : Türkiye

Aselsan’ın Hikayesi 1975 Yılında Başladı

Aselsan, TSKGV tarafından askerî haberleşme ihtiyaçlarının karşılanması için 1975 yılında Ankara ilinde savunma sanayisi olarak kurulmuş şirkettir. İlk genel müdür 1976 yılının ocak ayında Mehmet Hacim Kamoy olmuştur. 1978 Yılında Macunköy Tesislerinde ilk binalar tamamlanmış ve ardından üretim başlamıştır. 1980 itibariyle ilk teslimat sırt ve tank telsizlerinin teslimatı Türk Silahlı Kuvvetlerine gerçekleşmiştir. 1983 Yılı şirket tarihinde ilk ihracatın gerçekleştiği yıl olarak tarihe geçmiştir. 1982 ile 1985 Yılları arasında firma 3 yeni ürün ile karşımıza çıkmıştır bu ürünler ise; Lazer Mesafe Ölçme Cihazları, Bilgi​sayar Denetimli Merkezi Sistemler ve Sahra Telefonları olmuştur. 1986 Tarihinde ise Elektronik Harp ve Data Terminal cihazları üreterek TSK gücüne çok ciddi katkı sağlamıştır. 1988 Yılında Aselsan F-16 Uçakları için aviyonik cihazları üretmiştir.

Alkar Havan Silah Sistemi

Alkar Havan Silah Sistemi

Şirket Halka Arz Ediliyor

1989 Yılı ise ilk teknoloji transferi Pakistan ülkesinde Aselsan lisansı ile telsiz üretimine başlanarak yapıldı. 1990 Yılında Aselsan hisse senetlerinin halka arzını gerçekleştirdi ve İMKB’de kısa süre içinde yerini aldı. 1992 Yılında ise Radar sistemleri üreterek yine bir ilke imza atmıştır. TASMUS sözleşmesi 1996 yılı itibariyle imzalanmıştır. Aselsan marka 1919 model Cep Telefonunu 1997 yılında piyasaya sürülmüştür. 1998 Yılında ise Aselsan 4 yeni ürün ile karşımıza çıkmıştır bu ürünler ise; Termal silah dürbünleri, Termal görüş cihazları, Hedef koordinat belirleme cihazı ve Termal kameralar olmuştur. Necip Kemal Berkman 2000 Yılında Aselsan Genel Müdürü olmuştur. MİKES Savunma sanayi şirketinin %72 hissesi 2001 yılı itibariyle devralınmıştır. 2006 Yılında ASELPOD projesi imzalanmış ve AselsanNET Ltd. Şti. şirketi kurulup telsiz işleyişi yürütmesini sağlanmıştır. Şirket Entegrasyon Holü Binası inşası 2007 itibariyle tamamlanmıştır.

Sıralamalarda Yükseliş

2008 Yılında ise ilk Hava Savunma Radarını Türk Silahlı Kuvvetleri güçlerine teslim etmiştir. 2011 Yılında Gemi LPI Radar sistemi ALPER üretimi testleri tamamlanmış ve ilk görevi başlamıştır. 2012 Yılında Üniversite Sanayi İşbirliğinde Başarılı Firma Ödülünü ise Aselsan aldı. 2013 Yılında ise Yenilikçi Ürün Ödülünü Aselsan Havan Tespit Radarı ile aldı. 2013 Yılında firma dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi arasında yer alarak dünyanın en büyük 74’üncü savunma sanayi şirketi oldu. Defence News dergisinin düzenlediği dünyanın ilk yüz savunma şirketi sıralamasında şirket yükselişini sürdürmüş ve 2014 yılında 67. sırada 2015 yılında 62. sırada yerini almıştır.

Savunma Sistemleri

Savunma Sistemleri

Radar Sistemleri

2016​​ İtibariyle Hassas Optik Tesisi hizmete girmiştir. 4.5G Şebekesinde kullanılmak üzere ilk yerli milli baz istasyonu anteni 2017 yılında geliştirilmiştir. 2018 yılında, Prof. Dr. Haluk Görgün Şirket Yönetim Kurulu Başkanlığına ve Genel Müdürlüğüne görevine atandı. Firma tarafından üretilen lazer güdüm kiti ise Azerbaycan’ın geliştirmiş olduğu mühimmata çok başarılı bir şekilde entegre edildi. Aynı yıl içinde ikinci halka arz işlemi ile ödenmiş sermayesini bir milyar yüz kırk milyon Türk Lirasına çıkartmış olup halka açıklık oranını ise yüzde 25.70 oranına çıkartmıştır. Şirket İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında “ASELS” kısa koduyla Türkiye’nin en büyük 30 şirketin yer aldığı “Bist 30” grubunda yer almaktadır.

Şirketin öne çıkan bazı ürünleri ise sırasıyla;

-Havan Ateş İdare Sistemi
-İleri Gözetleyici
-Taktik Ateş İdare Sistemi
-Mobil Hava Trafik Kontrol Kulesi
-Entegre Deniz Haberleşme Sistemleri
-Sahra Telefonu
-TASMUS Taktik Saha Muhabere Sistemi
-Taşınabilir Radyolink Haberleşme Sistemi
-Hava Platformları ve Kule Haberleşme Sistemi
-AYAC Askeri Yönlendirme ve Anahtarlama Cihazı
-ZAMBAK Başlık Takımı Birimleri
-IP Uzak Komuta Sistemi
-El Telsizi Yan Birimleri ve Aksesuarları
-Araç Telsizi Yan Birimleri ve Aksesuarları
-Sabit Merkez Telsizi Yan Birimleri ve Aksesuarları
-Tekrarlayıcı Telsiz ve Mobil Tekrarlayıcı Telsiz Aksesuarları
-Haberleşme Çözümlerinin Karşılaştırılması
-MİLGEM Savaş Sistemi Tedariki Projesi
-TURKUAZ Sismik Araştırma Gemisi Bilimsel Görev Sistemi
-Havan Ateş İdare Sistemi
-İleri Gözetleyici
-Taktik Ateş İdare Sistemi
-Mobil Hava Trafik Kontrol Kulesi
-Entegre Deniz Haberleşme Sistemleri
-Sahra Telefonu

Aselsan Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Petkim

PetkimKurucusu Kimdir

03Sütaş

SütaşKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020