KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Aygaz

0 Kişinin Defterine Ekli

370 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1961

Çalışan Sayısı : 1339

Kuruluş Yeri : Türkiye

Aygaz’ın Hikayesi 1961 Yılında Başladı

Aygaz, 13 Aralık 1961 Tarihinde halka açık olarak kurulan ilk ve tek Likit Petrol Gazı şirketi olma özelliğini taşıyan şirket Vehbi Koç tarafından kurulmuştur. 1962 Yılı başlarında Kocaeli ilinin İzmit ilçesine bağlı İpraş Rafinerisi yanında Yarımca Dolum Tesisi kuruldu ve bu sayede LPG dolum ve dağıtımı başlamış oldu. Bayilik sistemlerininse temelleri atılarak işleyiş başlamış oldu. İlk aygaz reklam kampanyası ise “40 lira peşin, 40 lira taksitle” 1962 yılında yayınlandı. Ardından ilk kuruluş ismi olan Gazsan ismi ise günümüze kadar uzanacak Aygaz Anonim Şirketi olarak değiştirildi. 1965 Yılında ilk tanıtım bir Aygaz kamyonetinde tüp ile patates kızartması yapılarak dağıtımı gerçekleştirildi. Ambarlı dolum tesisleri 1967 yılında kuruldu ve Türkiye’nin ilk likit petrol gazı gemisi ise M/T seferlerine başladı.

Aygaz Tüp Çeşitleri

Aygaz Tüp Çeşitleri

Dolum Tesisleri Çoğalıyor

Beşinci dolum tesisi olan Aliaga dolum tesisi 1970 itibariyle açıldı ve ardından kimyasal madde ticaretide böylelikle başlamış oldu. Firma tüm yönetimini İstanbul ili Zincirlikuyu semtinde bulunan yeni binasına 1976 yılında itibariyle topladı. Firma tüplerinde mavi mühür kapak kullanımı 1982 yılında kullanılmaya başlanılarak bir ilke imza atıldı. 1984 Yılında firma yine bir ilke imza atarak katalitik soba üretimini gerçekleştirdi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi hizmetlerini artırmak amacıyla Diyarbakır Dolum Tesisi 1985 yılında açıldı ve aynı yıl içinde Irak’ın devlet petrol şirketi SOMO ile transit LPG alım/satım anlaşması imzalandı. Tüketicilere kaliteli hizmet vermek için firma bayilerinin modernizasyon çalışmaları 1988 yılında başlatılarak yenilenme süreci başladı. Firma LPG konusunda ilk Gaz Aktarmasız Valf Değiştirme Cihazı olan Gavdem Makinesini 1989 yılında tasarladı.

Yeni Tüpler Piyasaya Sürülüyor

1993 Yılında 12 kg’lık ev tüpü ve 24 kg’lık ticari tüp çeşitleri pazara sunularak şehir içi tüp dağıtım araçlarında firma reklam cıngılı ile tarihi bir ilke daha imza atıldı. Konutlarda Aygaz Merkezi Enerji Sistemi’nin kurulmasına başlandı. Otomasyon Entegre Güvenlik Sistemleri faaliyete geçti. Mogaz Anonim Şirketinin hisselerinin tamamı satın alarak şirketi firma bünyesine kattı. Bayilerde Bilgisayarlı Abone Kod Sistemi ise 1995 itibariyle devreye girdi. Tüpgaz da Garanti Mühür Kapak uygulamasına 1996 yılı itibariyle başladı. 1997 Yılında şirket 24 hizmeti ve Otomatik Tüp Sipariş Sistemini başlattı. 1998 Yılında firma kurumsal ve görsel kimliğini yeniledi. Yeni logo Türkiye’nin ilk zepliniyle tanıtıldı. Petroleum Turkey 1999 yılında Başarı Ödülleri kapsamında en başarılı LPG Şirketi ödülünün sahibi oldu.

Aygaz Otogaz İstasyonu

Aygaz Otogaz İstasyonu

Kalite Artarak İlerliyor

Şirket otogaz pazarına girdi. Opet ile çerçeve anlaşması imzalandı. Aygaz Euro LPG tüketicilerin kullanımı 2004 yılında sunuldu. İzmit İpraş Rafinerisi’nin yanında Yarımca Dolum Tesisi kurularak LPG dolum ve dağıtımına başlandı. Bayi teşkilatının temelleri 2005 itibariyle atıldı. Türkiye’nin ilk katkılı otogazı Aygaz Euro LPG+ 2009 yılında satışa sunuldu. 2017 Tarihinde firma tüp izlenebilirliği Projesi ile tüpün dolum tesisinden müşteriye ulaşana kadarki yolculuğunu kayıt altına almaya başladı. Firma Borsa İstanbul’da işlem gören ve sadece üst seviyede olan şirketlerin yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksinde ise 2018 yılında alarak kalitesini bir kez daha ortaya koymuş oldu. Günümüzde firma LPG sektöründe faaliyet gösteren halka açık ilk ve tek şirket unvanına sahiptir.

Aygaz Web Sitesi

Aygaz Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Aytemiz

AytemizKurucusu Kimdir

03Petkim

PetkimKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020