KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Dimes

0 Kişinin Defterine Ekli

258 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1958

Çalışan Sayısı : 421

Kuruluş Yeri : Türkiye

Dimes’in Hikayesi 1958 Yılında Başladı

Dimes Mustafa Vasfi Diren tarafından 1958 tarihinde kurulmuştur. Bursa Ziraat Okulu’nu mezunu vatansever bir ziraatçısı olan Mustafa Vasfi Diren 1958 yılına kadar Türkiye’nin çok büyük ve özel çiftliklerinde ve devlet teşebbüsü olan tarım işletmelerinde görevler almıştır. Doğaya ve insana saygı ilkesini o tarihlerde aldığı notlarda görmek mümkündür. Katma değerli ürünlerle bereketli topraklarının değerleneceğine ve Türkiye’nin tarıma dayalı sanayiyi geliştirerek kalkınacağına dair inancı asla yitirmeden 1958 yılı itibariyle ilk tohumlarını Tokat’ta bulunan kendi evinin bahçesinde atmıştır. 1963 Yılında topraklarımızın bol, çeşitli ve sofralık meyvelerini değerlendirmenin ve tamamen sağlıklı nesillerin yetişmesi için beslenmenin çok önemli olduğunu bilen kurucumuz tamamen yerel sermaye ile Türkiye’nin ilk meyve suyunu Dimes markasıyla üretmiştir. 1975 Tarihi itibariyle Dimes Tokat şehrindeki tesisinde meyve işleme ve dolumda otomasyona geçilmiştir.

İlk Modern Tesis

1985 Tokat şehir merkezinde 33.500 m² bir alan üzerine kurulu, 16.000 m² kapalı alanda faaliyet gösteren modern üretim tesislerimiz kuruldu. Türkiye’nin her yerine dimes’i ulaştırmak için 1990 yılında meyve suyunda karton ambalaj kullanımına başlandı ve ardından 1997 yılında kurulan satış ve pazarlama şirketi Nobel Pazarlama LTD. ŞTİ. kuruldu. 1995 Tarihinde Orta Karadeniz Bölgesi’nde kaybolmaya yüz tutmuş süt hayvancılığının yeniden kalkındırılması ve köyden kente göçün önlenmesi amacıyla süt ve süt ürünleri imalatına başlandı. 2000 Yılında üretim kapasitesi ve standartlarıyla dünyada ilk sıralarda yer alan İzmir fabrikamızı kuruldu. 2003 Türkiye’nin ilk kamu ve özel sektör girişimi olan “Kazova Vasfi Diren Tarım İşletmesi” adı altında çiftliklerimiz meyvecilik, fidancılık ve süt sığırcılığı yapmak üzere Tokat ilinde faaliyete geçti. O günden bu yana burada yetiştirdiğimiz 1 milyon üzerindeki meyve fidanını çiftçilerimize dağıtıyoruz.

53 Ülkeye İhracat

2004 Tüketicilerimizin her anını önemseyen bizler, sizlerin yönlendirmesiyle, hayatlarınıza kolaylık getiren, Türkiye’nin ilk vidalı kapaklı karton ambalajındaki ürünlerini ürettik. Türkiye’de yine bir ilk olalı katkısız meyve suyu üretmek için “Sitrik Asit (E330)” kullanmak yerine limon suyu kullanımına başladık. Türkiye’nin ilk kalorisi %50 azaltılmış light meyve suyu dimes light ürününü ürettik. 2005 Türkiye markası olarak ihracatta 53 ülkeye ulaşan ilk meyve suyu markası olduk. Tokat Taşlı çiftlik ‘te bulunan 41.000 m² alana sahip yeni fabrikamızı devreye aldık. Türkiye’de karton ambalajdaki ilk şeker ilavesiz %100 Nar Suyu ve %100 Üzüm Suyunu ürettik.

Dimes Tokat Fabrikası

Dimes Tokat Fabrikası

İzmir ve Tokat Fabrikaları

2006 Yapılan yeni yatırımlarımız ile İzmir ve Tokat’ta 60 bin m² kapalı alan olmak üzere 146 bin m² toplam alana sahip tesislerimizde yılda 300 bin ton meyve suyu üretim, 100 bin ton süt ve süt ürünleri üretim ve 80.000 ton meyve işleme kapasitesine ulaştık. 2007 Capital Dergisi Mayıs ayı sayısında yayımlanan araştırmasında markamız, alkolsüz içecekler kategorisinde Türkiye’nin en değerli markası olmuştur. Ürün sayımız 23’e çıkmıştır. 2008 Toplam bilinirliğimiz (%91), denettirme (%81) ve en sık tüketime döndürme (%75) oranlarımızla lider marka olduk. 2009 Capital Dergisi’nin “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasında DIMES 80. sıradan 38. sıraya yülselmiş, Alkolsüz İçecek Kategorisinde en değerli marka olmuştur. İhracat yaptığımız ülke sayısı 73’e ulaşmıştır. Ürün portföyümüze tüketicilerimizin talepleri doğrultusunda buzlu çay, limonata gibi farklı kategorileri ekledik.

Sanayi Devleri Arasında

2010 Markamız Türkiye’nin 500 sanayi devi arasında 296. sırada yer almıştır. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda Dayanıklı Hafif Şişe Yetkinlik Ödülü’nü kazandık. 2011 İhracat yaptığımız ülke sayısı 93’e ulaşmıştır. Geleneksel lezzet kategorisinde Dimes Has bahçe Osmanlı Şırası ürününü sizlerin beğenisine sunduk. 200 ml çocuk kategorisinde liderliğimizi aldık. 2012 85 bin m2’lik kapalı alana sahip her tip meyveyi işleme kapasitesine sahip Aydın-Sultanhisar fabrikamızı kurduk. Bu tesiste Türkiye’nin ilk kez %100 yerli portakalları size sunabilmek için narenciye üretimi için özel hatlar kurduk. Uzun raf ömürlü sıkma meyve sularını Türkiye’de üreten ilk marka olduk. Marka yönetimi ve pazarlaması konusunda uluslararası bağımsız bir otorite olan Superbrands’in yaptığı araştırma sonucunda Dimes Türkiye 2012 Süper Markalarından biri olmuştur.

Dimes Markasının Aldığı Ödüller

Dimes Markasının Aldığı Ödüller

Her Tip Ambalajda Her Tip Meyve Suyu

2013 55 yıllık uzmanlığımız ve köklerimizden gelen kalite anlayışı ile yeni bir yatırıma daha imza attık ve sağlıklı pet hattını kurduk. Pet şişe hattı sıcak dolum teknolojisi ile ürünlerin koruyucu katkısız bir şekilde tüketicisiyle buluşmasını sağlamıştır. Bu yatırım ile birlikte artık dünyadaki her tip ambalajda her tip meyve suyunu sizinle buluşturabiliyoruz. Dimes Premium 700 ml cam şişelerimiz Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda en iyi tasarım ödülünü aldı.

Koruyucusuz Katkısız Limonata

2014 Sizleri dinleyerek yaptığımız her seçimin her geliştirdiğimiz ürünün, hayata başka bakarak tutkuyla yorulmadan çalışmalarımızın taçlandırmasıyla gururlandık. BrandSpark tarafından 13 binin üzerinde tüketicinin katılımıyla gerçekleştirilen En İyi Yeni Ürün ödülleri 2014 Araştırması sonucunda Dimes Sıkma serisi meyve suyu kategorisinde en iyi yeni ürün seçildi. ADHOC Türkiye’nin düzenlediği “Annemetre” araştırması  sonucunda Dimes tüm içecekler arasında annelerin en güvendiği, en itibarlı marka seçildi. Bu yıl yeniden Türkiye 2014 Süper Markalarından biri seçildik. 2015 Sıkılmış limondan hazırladığımız koruyucu katkısız Dimes Limonata ITQI lezzet yarışmasında 65 uzman şefin tadım sonucu en yüksek 3 yıldız puanı alarak üstün lezzet ödülüne layık görüldü.

Ödüller

Hayata her daim başka bakan, pozitif ve masum felsefesi ile Dimes markasıyla uyum içinde olan dünyaca ünlü çocuk edebiyatı karakteri Küçük Prens karakterleriyle meyveli ve kakaolu sütlerimizi içindeki çocuğu koruyan tüm tüketicilerimizin beğenisine sunduk. Sıkma meyve suyu kategorisinde lider olduk. 2017 Kendi alanında en zorlu ve prestijli platform olarak kabul gören Effie Ödüllerinde ödül alan tek meyve suyu markası Dimes oldu. Dimes üçüncü kez Türkiye’nin Süper Markalarından biri seçilerek Superbrands ödülünü kazandı. Yenilikçi ürünlerimizle sizlerin hayatları!. dokunmak için Türkiye’nin ilk meyve suyu Ar-Ge merkezini 2018 yılında faaliyete geçirdik. Deneme ürünlerin çalışıldığı, fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizlerin yapıldığı toplam 3 adet laboratuvarımızın bulunduğu Ar-Ge Merkezimiz ‘de, projelerimize ve üniversitelerle olan çeşitli iş birliklerimize devam ediyoruz.

Obsesso Soğuk Kahve Çeşitleri

Obsesso Soğuk Kahve Çeşitleri

OBSESSO

Dimes Ar-Ge Merkezimiz ‘in imzası. taşıyan ve yerli üretim olan soğuk kahve markamız OBSESSO’yu lanse ettik. Teneke kutu ambalajlarda, gerçek sütün yapısını bozmadan üretebilmek için yüksek montanlı soğuk kahve hattını kurduk. Soğuk kahve üretiminde, Türkiye’de en büyük üretici, Avrupa’da ise üçüncü olduk. Latte, Mocha ve Black olmak üzere üç çeşidimizi sizlerle buluşturuyoruz. Dimes Kahvaltıcılar Sokağı ile 2018 yılında yaptığımız projelerimizle çeşitli platformlarda ödüller kazandık. Meyvelerin lezzetini, canlılığını ve renkliliğini ambalajlarımıza taşıdık. Yeni tasarımlarız ile Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda, Grafik Tasarım Kategorisinde Gümüş ödül sahibi olduk.

Dimes İnternet Sitesi

Dimes Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Petkim

PetkimKurucusu Kimdir

03Sütaş

SütaşKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020