KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Enka İnşaat

Ana Sayfa » İnşaat » Enka İnşaat
Enka İnşaat

0 Kişinin Defterine Ekli

123 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1957

Çalışan Sayısı : 31237

Kuruluş Yeri : Türkiye

Enka İnşaat’ın Hikayesi 1957 Yılında Başladı

Enka İnşaat, 1957 Yılında,  Şarık Tara ve onun eniştesi olan Sadi Gülçelik ile birlikte İstanbul ilinde ortaklık şirketi olarak kurulmuştur. İlk yıllarında tamamladığı çok önemli projeleri arasında ise; General Electric Motors ‘un Fabrikası, Haydarpaşa Tahıl Ambarı, Bursa ili Mudanya ilçesinde bulunan Siemens Kablo Fabrikası, Kocaeli ilinde ise İzmit ilçesinde Goodyear lastik fabrikası, Gebze ilçesinde Chrysler Kamyon Montaj Fabrikası, Giresun şehrinde Aksu Kâğıt Fabrikası yer almaktadır. 1970 Yılı itibariyle 10 tanesi yurt dışı 25 tanesi yurt içi olan eş zamanlı yürütülen 35 inşaat projesi gerçekleştirmiştir. 1970 Yılı ile 1980 Yılı arasında çok fazla projeler tamamlayarak yabancı şirketler ile ortaklıklar kurulmuştur.

Yerli Yabancı Projeler Tamamlanıyor

Tamamlanan projeler ise; İstanbul ilindeki Ortaköy Viyadükleri, Libya ülkesinin Bingazi şehrinde bir çimento fabrikası, Kocaeli ilinde bulunan İzmit açık tüneli, Dilderesi tüp tüneli, Hereke ikiz tüp tünelleri, Kütahya ilinde Tunçbilek Termik Elektrik Santrali olmuştur. ENKA 1980 Yılları başlarında ise Tasluca ve Kerbela Çimento Fabrikaları inşasını ve Irak’ Riyad Su İletim Sistemi, Al Khafji Tuz Giderme Tesisi ve Medine Konut Projesi, Irak’ta Bekhme Barajı ve Libya’da Ras Lanuf ve Brega Yeni Kent işlerini tamamlamıştır. Bu süreçte ise ülkemizdeki en büyük projesi ise 1.200 MW kapasitesi olan Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Elektrik Tesisidir.

Enka İnşaat Ofisleri

Enka İnşaat Ofisleri

Rusya Konut Projesi

1991 Tarihinde Rusya Federasyonu, Beyaz Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde “Konut İnşaat Programında” yerini almıştır. 1997 Yılında Rusya ülkesinde avm ve süpermarket zincirleri inşa etmek ve işletmek amacıyla RamENKA şirketini kurmuştur. Günümüzde bu şirket 10 adet alışveriş merkezi sahiptir. 2000 Yılında Gebze ve Adapazarı santralleri inşasına başlamış ve 2002 itibariyle tamamlamıştır. 2011 Yılında Lukoil adına Enka West Qurna-2, EPC Elektrik Enerjisi Üretim Santralinin Mühendislik, Satınalma ve İnşaat yüklenicisi olarak  tarihindeki ilk enerji santrali projesi olma özelliği taşımaktadır. Mehmet Tara 2012 yılında Enka İnşaat A.Ş.’nin Genel Müdür ve İcra Kurulu Başkanı görevine başlamıştır.

Irak Elektrik Santrali

2015 yılında Irak’taki ilk eş zamanlı kombine çevrim elektrik santrali olan Erbil Kombine Çevrim Elektrik Santrali Projesini tamamlamış olup kayıtlara göre kuruluşunda günümüze geçen zamana içerisinde Türkiye Cumhuriyetinde 7 Milyar ABD Doları sözleşme değerine denk olan 125 adet proje tamamlamış yabancı ülkelerde ise 42,8 Milyar ABD Doları sözleşme değerine eşit gelen 411 adet daha proje sözleşmesi tamamlamıştır.

2017 Senesinde alınan yeni projeler arasında Gelencik Çok Amaçlı Sıhhat Merkezi ve TAIF İş Merkezi Rusya ve Kazakistan’da Tengiz Petrol Sahası Geliştirme işleri ve Güney Amerika’da bir, Kuzey Amerika’da bir, Avrupa’ da bir ve Asya’da bir adet özel bina projeleri bulunmaktadır.

Enka İnşaat İştirakleri

Enka İnşaat İştirakleri

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi

2017 Senenin ilk haftalarında Irak’ta her biri 750 MW kapasiteli Samawa ve Dhi Qar Kombine Çevrim Santralleri projelerini yapmak üzere, Enka İnşaat General Electric ile konsorsiyum anlaşması imzalamıştır.

Enka İnşaat, sürdürülebilir bir istikbal amacıyla 2017 senesinde Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzacısı olarak çıktığı sürdürülebilirlik yolculuğunu; 2018 senesinde Sürdürülebilirlik Departmanı’nı etkinliğe geçirerek kurumsal yapıya taşımış ve idare sistemi durumuna getirmiştir.

2018 Senesinde alınan yeni projeler arasında Kazakistan’da Tengiz Petrol Sahası Geliştirme işleri, Irak’ta Um Kasr Limanı rıhtım ve deniz işleri, Rusya’da Nizhnekamsk 495 MW Kombine Çevrim Elektrik Santrali ve Kuzey Amerika’da bir özel bina projesi yer almaktadır.

Yeni Büyük Yatırımlar

Bunların dışında ise, Grup şirketlerinin yer aldığı projeler arasında bilhassa Çimtaş’ın, bitirildiğinde dünyanın en büyük açıklıklı köprüsü unvanını kazanan  1915 Çanakkale Köprüsü’ne dair aldığı kontrat kapsamında ise seksen üç bin beş yüz ton çelik kule ve tabliye panellerinin üretim ve montajı mühim yer tutmaktadır.

Gayrimenkul sektöründe, büyük ölçekli yatırımlarımızdan Moskova’da Kaşirskaya Plaza, Çok Çeşitli Ticaret Merkezi’nin tekrar inşası tamamlanarak 2018 senesinde devreye girmiştir. Bu segmentte, Enka İnşaat tamamı Moskova’da tespit edilen aşağı yukarı 370 bin m2 A kategorisi net kiralanabilir büro kısmına, 1 otele ve biri hariç tamamı Moskova’da olan aşağı yukarı 350 bin m2 kiralık kısmı tespit edilen alış veriş merkezlerine sahip bulunmaktadır. Yönetimini üstlendiği büro binalarının tamamında dünyanın önde gelen uluslararası şirketlerine konut sahipliği yapmaktadır.

Enka İnşaat Web Sitesi

Enka İnşaat Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020