Karsan

Karsan Minibüsler

Bursa Akçalar OSB Karsan Fabrikası

Karsan, 27 Ağustos 1966 yılında 269 Yatırımcının bir araya gelerek minibüs üretmek amacıyla kurulmuştur. 1977 yılından itibaren Tamamı Türk sermayesi ile hafif ve ağır ticari fason araç üretimi yapan otomotiv şirketi haline geldi. 1979 Yılında ise Koç Holding çoğunluk hisselerini satın aldı. 1981 Yılı itibariyle Peugeot lisansı ile Peugeot J9 Minibüs üretimine başlayan şirket için bu başlangıç bir dönüm noktası olmuştur. Çünkü artık karsan Türkiye ’nin ilk fason üreticisi konumundadır. Yıl 1997 olduğunda ise Türkiye ’nin ilk yerli minivanı olan Peugeout Partner ’ın seri üretimi başladı. 1979-1998 Yılları arasında Koç Holding altında faaliyet göstermiş olan şirket artık 1998 Yılında ise İnan Kıraç tarafından hisselerin çoğunluğunun almasıyla birlikte Kıraça Holding çatısı altına katılmıştır. Karsan ‘ın Bursa Akçalar Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikasının yatırımına 1998 yılında başlandı ve çok geçmeden Ekim 1999 Yılında ise fabrika üretime başladı. Bursa şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta olan devasa tesis 80 bin kapalı toplam 200 bin metrekare alana kuruludur. Yıl 2000 olduğunda ise karsan yeni modellerin üretime hız kesmeden başladı. Bu modeller ise; Peugeot Boxer ve Fiat Ducato oldu. Karsan Hisselerinin %10’unun halka arzını gerçekleştirildi. 1981 Yılında başlayan j9 üretimi 2001 yılına gelindiğinde ise 100 bininci Peugeot banttan indi.

2002 Yılından itibaren otomotiv sanayinde ülkemizin tek bağımsız birden fazla markalı araç üreticisi konumunda yer alan Karsan, bugün Peugeot, Hyundai, Renault Trucks, Kerax, Citroën lisansı ve karsan markası ile J serisi minibüs üretimini yapıyor. Karsan üretimlerini yaptığı Peugeot, Citroën ve Renault Trucks markaların yurt içi distribütörlüklerini sırasıyla; Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş., Baylas Otomotiv A.Ş. ve Renault Trucks Türkiye sürdürmekte. Karsan J Serisi ve Hyundai HD Serisi distribütörlüğünü Kıraça Holding A.Ş. bağlı olan Karsan Otomotiv Sanayi Mamulleri Pazarlama A.Ş. yürütmekte. Karsan kendi markasının üretiminin yanı sıra, fabrikasında Ford, Tofaş, Renault Trucks, Türk Traktör gibi firmalara pres, kaynak, kataforez, boya ve montaj gibi endüstriyel hizmetler de sağlıyor. 2010 Yılında ise karsan çok önemli adımlar atarak İtalya’nın önde gelen otobüs markası Breda Menaribibus ile stratejik ortaklık anlaşması imzalandı. Ardından Vivacity ve Avancity model otobüslerin üretimine başladı. Karsan Bu yıl içinde ise EU4 motorlu yeni J10 müşterileriyle buluşturdu. ABD New York “Geleceğin Taksisi” ihalesine kendi tasarladığı Karsan V1 taksi modeli ile giren karsan 3 finalistten biri olmayı başardı.

2011 Yılı içerisinde 22 bin 156 adet araç satışı gerçekleştirerek, 798,3 milyon TL ciroya ulaşmıştır. Kendi markası ve 5 adet farklı markanın üreticisi olan Karsan; 2010 yılı itibariyle ürün tasarımı ve mühendislik çalışmalarına ağırlık verdi. 2012 Yılı ile ihracata dayalı bir üretim merkezi haline gelmeyi hedefledi ve başardı. Cumhuriyetin 100. kuruluş yılı olan 2023 yılı olduğunda ise Türk Otomotiv Sanayi için planlanan 100 milyar dolarlık ihracat hedefinde ciddi bir yere sahip olmak istiyor. 2013 Karsan ailesinin ilk ürünü olan “JEST” modelini tükecilere sundu ve 300 adet 18 metre Dizel otobüs teslimatı gerçekleştirdi. 15 adet 18 metre CNG teslimatıda italya ülkesine yapıldı. 2014 olduğunda yıllardan Karsan Pazarlama HMC ‘nin Türkiye’deki münhasır distribütörü oldu. Karsan ATAK ve Karsan STAR ilk kez Busworld İstanbul’da sergiledi. 2015 Hyundai H350 üretimini başlatan karsan 2016 Yılında ise Karsan, Amerikan posta servisinin (USPS) “Yeni Nesil Dağıtım Aracı” için açılan ihalede prototip üretmesi için görevlendirilen 6 üreticinden biri oldu ve Ticari taşımacılık alanında ABD ’nin sektör lideri olan Morgan Olson ile stratejik iş birliği gerçekleştirdi. 2020 Yılında ise karsan artık Jest Electric üretime başladı. Gelecek nesiller için doğayı korumayı amaçladığını vurguladı. Jest Electric gücünü, yüksek ivmelenme performansına sahip %100 elektrikli BMW motorundan sağlamakta olup. Jest Electric, güvenliği kanıtlanmış BMW i sessiz, sıfır emisyonlu elektrik motoru ile tüm şehirlerin için vazgeçilmez olmayı planlıyor.

Bir cevap yazın