KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Otokar

Otokar

0 Kişinin Defterine Ekli

86 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1963

Çalışan Sayısı : 1957

Kuruluş Yeri : Türkiye

Otokar ’ın Hikayesi 1963 Yılında Başladı

1963 Yılında Otokar’ın Magirus Deutz lisansı ile üretim yapmak üzere Otobüs Karoseri Sanayi Anonim Şirketi adı ile Terzi Ünver tarafından kuruldu. 1964 Tarihinde Türkiye’nin ilk şehirlerarası otobüs üretimi ardından Türkiye’de ilk frigorifik kasalı treyler üretimi gerçekleşti. 1966 İtibariyle Fason olarak az adetli Land Rover üretimi yapıldı. 1968 Efsane otobüs Havalı Apollo’nun üretimi bu yıl yapıldı. 1969 Yılında Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk küçük otobüsü ve Toplu taşımacılık amaçlı minibüs üretimi yapıldı. 1976 Tarihinde şirket Koç Holding bünyesinde yerini aldı. 1983 İtibariyle Türkiye’nin ilk para taşıma amaçlı zırhlı araç üretimi gerçekleştirildi. 1984 Unvan değişikliği ile Otokar Otobüs Karoseri Sanayii Anonim Şirketi yeni ismi bu yıl oldu.

Yeniden Land Rover Üretimi

1985 Yılında 12 metre belediye otobüsleri ve ardından Otomotivde ilk bilgisayar destekli tasarım çalışmaları yapıldı. 1987 Tarihinde Land Rover Defender lisansı ile taktik tekerlekli araç üretimleri gerçekleşti. 1989 İtibariyle Jandarma Genel Komutanlığının 400 adetlik Land Rover ihalesi kazanıldı. Türkiye’nin ilk taktik tekerlekli zırhlı araç: Otokar ZPT üretildi. 1990 Akrep zırhlı taktik araçlarının ürün ailesine katılması ise tarihte gerçekleşti. 1993 Yılında Türkiye’nin ilk taktik zırhlı araç ihracatı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı “Yeni Madde Ödülü” alındı. 1995 Tarihinde Halka arz işlemi yapıldı. 1997 İtibariyle Sakarya’da yeni fabrikaya taşınıldı. Cobra 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araç üretimi gerçekleşti. 1998 Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 5250 adetlik taktik tekerlekli araç ihtiyacına ilişkin ihalenin kazanıldığı tarih olarak kayıtlara geçti.

Otokarın Ürettiği Land Rover Defender

Otokarın Ürettiği Land Rover Defender

Efsane Sultanın İhracatı

2002 Yılında İstanbul Fruehauf Anonim Şirketi ile birleşildi. Türkiye’nin ilk ADR sertifikalı alüminyum tanker semi-treyleri ve Efsane olacak küçük otobüs Sultan’ın üretimi yapıldı. 2003 Tarihinde Türkiye’nin ilk ADR’li üretimi ardından Türkiye’nin ilk 8×8 taktik tekerlekli zırhlı aracı üretildi. 2004 İtibariyle Şirket Araştırma ve Geliştirme ve mühendislik çalışmalarının hepsini “Ar-Ge Merkezi” çatısı altında birleştirilmesi yaşandı. İlk Sultan küçük otobüsünün ihracatları başarı ile gerçekleşti. 2005 Zırhlı İç Güvenlik Aracı ve Otokar markalı semi-treylerler bu yıl üretildi. 2007 Yılında Orta boy otobüs olan Doruk ve Türkiye’nin ilk hibrit otobüsü piyasaya sürüldü. 2008 Tarihinde şirketin Milli İmkanlarla ana Muharebe Tankı Projesi’nde ana yüklenici olarak seçildi. Fabrika alanının 552.000 metre kareye çıkartıldı.

Otokarın Ürettiği Mayınına Dayanıklı Zırhlı Araç

Otokarın Ürettiği Mayınına Dayanıklı Zırhlı Araç

Savunma Sanayinde Başarılar

2009 İtibariyle KAYA Mayınına Dayanıklı Zırhlı Araç, KENT 12 metre şehir içi otobüsleri ve M2010 minibüsleri oldu. Doruk orta boy otobüse ödüller: Design Turkey Tasarım Ödülü, Busworld Kortrijk Grand Award ödüllerine layık görüldü. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın 861 adetlik Taktik Tekerlekli Araç siparişi alındı. 2010 ARMA 6×6 zırhlı muharebe aracı ve iki ihracat siparişi ve Türkiye’nin en çok satılan otobüs markası bu yılda şirket tarihine altın harflerle kazındı. 2011 Yılında KENT European Coach Week kapsamında Jüri Özel Ödülüne layık görüldü. ARMA 8×8 zırhlı muharebe aracı, Altay’ın gerçek boyutlu ilk modelini çok başarılı bir şekilde tamamlandı. 2012 Tarihinde Otokar Tank Test Merkezi açılışı, Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü, Altay’ın ilk prototiplerinin tanıtımı ve İETT otobüs ihalesi kazanılarak yıl başarırlar ile tamamlandı.

Altay Tankı İmza Töreni

Altay Tankı İmza Töreni

Yenilenen Doruk Avrupa Pazarında

2013 İtibariyle Tulpar paletli zırhlı araç üretimleri ve Atlas marka kamyon üretimi yapıldı. 2015 Yılında Başarıyla 6. kez Türkiye’nin lider otobüs markası seçilindi. Kent Körüklü otobüs, Tulpar S Paletli Zırhlı Muharebe Araçları üretildi. 2016 Tarihinde Altay Ana Muharebe Tankı seri üretim teklifinin SSM’ye sunuldu. Sultan otobüsleri için teknoloji ve lisans ihraç etmeye başlandı. CoMoSeF projesi kapsamında Akıllı Otobüs uygulaması hayata geçirildi. Birleşik Arap Emirlikleri’nde Otokar Land Systems Limited ünvanlı firma kuruldu. 2017 İtibariyle Doruk T yenilenmiş, Avrupa pazarına Ulyso ismiyle tanıtılmıştır. Tulpar-S personel taşıyıcı versiyonu ürün ailesine eklemiştir.

Romanya ve Kazakistan’da Şirketler

2018 Yurt dışından alınan 8×8 zırhlı araçların seri üretimi ve teslimatları Otokar’ın fabrikasında başlamıştır. Şirket, bir Türk otobüs markasının tek kalemde aldığı dört yüz adetlik en büyük otobüs ihracatı anlaşmasını Bükreş Belediyesi’yle imzalamış ve ürün teslimatlarına başlamıştır.  Firma, Romanya’daki ihracat faaliyetlerini yönetmek amacıyla Otokar Europe Filiala Bucuresti S.R.L. adlı bir firma kurmuştur. Şirket, üst üste dördüncü kez BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almıştır. Otokar mobil uygulaması devreye alınmıştır. 2019 Yılında Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep II ürün ailesine katıldı. on iki metrelik tam elektrikli otobüs KENT Electra otobüs ürün ailesine eklendi. Otokar Central Asia şirketi Kazakistan’da kuruldu. dört yüz adetlik Kent otobüs siparişlerinin Bükreş Belediyesi’ne teslimatları tamamlanmıştır.

Otokar Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Anadolu Isuzu

Anadolu IsuzuKurucusu Kimdir

02Türk Traktör

Türk TraktörKurucusu Kimdir

03Karsan

KarsanKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020