KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Şişecam

Ana Sayfa » Cam-Seramik » Şişecam

0 Kişinin Defterine Ekli

1591 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1934

Çalışan Sayısı : 21000

Kuruluş Yeri : Türkiye

Şişecam’ın Hikayesi 1934 Yılında Başladı

Şişecam, Atatürk tarafından 17 Şubat 1934 Tarihinde Türkiye İş Bankası görevli kılarak Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş olarak 4 Temmuz 1935 yılında İstanbul/Paşabahçe semtinde kurulmuştur. 400 adet çalışanla günlük 25 bin şişe için üretim faaliyetlerine başlamıştır. Fabrika 1936 Yılında 3 bin ton üretim ile ihtiyaçları karşılar hale geldi. Paşabahçe Fabrikası üretimini arttırmak için 1946 yılında Belçikalı Hanrez adlı firmadan 6 adet tek kollu şişe makinası, 1948 Yılında ise Çekoslovakya ülkesinde bulunan Skoda markasından 2 adet şişe makinası alındı. 1948 Yılı A.B.D. Yardımı ile üretim 5.000 ton kapasitesine ulaşmış olup 4 adet otomatik şişe üretim makinası satın alındı. 1955 İlk mekanik üretimin başladığı yıl olarak Paşabahçe Cam Fabrikası tarihinde yerini aldı.

Paşabahçe Mağazası Kanyon A.V.M. Şubesi

Paşabahçe Mağazası Kanyon A.V.M. Şubesi

Paşabahçe Perakende Mağazaları Açılıyor

1957 Yılında İstanbul 2, Ankara ilinde ise 1 Perakende mağazası açıldı. 1959 Yılında ikinci fabrikaya ihtiyaç duyan Şişecam Çayırova Cam Fabrikası için temeli atıldı ve fabrika 1961 tarihinde tamamlanarak 19 bin ton düz cam ithalatını karşılamış oldu. Türk-Alman ortaklığında boru ve laboratuvar makinesi üretimi için TACAM fabrikası 1966 Yılında kuruldu.​​ Fabrika açmasına hız kesmeyen şirket Topkapı Şişe Fabrikası temeli 1967 yılında atıldı.​​ 1968 Tarihinde TACAM Almanya ortaklığından çıkıp tamamı satın alındı ve TEKNİK CAM olarak isminde değişikliğe gidildi.​​ 1969 Yılında ​​Şirket 2 Adet iştirak şirket daha kurdu bunlar, Mersin ilinde Anadolu Cam Sanayii A.Ş. ve Soda Sanayii A.Ş. kuruldu.

İlk Otomobil Camı Anadol’da Kullanıldı

1973 Yılı itibariyle Teknik Cam ilk cam çubuk üretimi gerçekleştirdi ve Cam Elyaf Sanayii A.Ş aynı yılda kuruldu. Cam Elyaf Sanayinde üretilen ilk cam keçeler 1974 Yılında Anadol otomobillerde kullanıldı 1976 Ferro Döküm Sanayii ve Ticaret A.Ş. Şişecam bünyesine dahil oldu. 1977 İstanbul Beykoz semtinde Dekor Fabrikası açıldı. 1979 Yılında yeni bir iştirak şirket daha açıldı Televizyon Camı Sanayii A.Ş. ve bu yıl Kromsan Krom Bileşikleri Fabrikası açıldı. 1980 Yılında açılan yeni fabrika ise Sinop Cam Sanayii A.Ş. fabrika ile üretimini 1981 tarihinde gerçekleştirdi. ​Sermaye piyasasında faaliyet için 1985 yılında Camiş Menkul Değerler A.Ş. açıldı. Camiş Madencilik A.Ş 1988 yılında kurularak ciddi ölçüde hammadde ihtiyacı karşılandı. Trakya Otocam Fabrikası 1991 Yılında kuruldu. Tarih 1993 olduğunda artık Paşabahçe El İmalatı Fabrikası üretimine son verdi.

Şişecam Üretim Bandı

Şişecam Üretim Bandı

Halka Arzlar ve Borsa Faaliyetleri Gerçekleşiyor

1996 Yılında Paşabahçe ilk kez fırından renkli cam üretim yaptı. Soda Sanayii A.Ş. hisselerinin %15′i 2000 yılında halka arzı gerçekleşti. 2002 Yılı itibariyle Paşabahçe Beykoz Fabrikası üretim son buldu. Soda Sanayii A.Ş.’nin şirket merkezi 2003 yılında İstanbul oldu. 2004 Yılında Şişecam Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş. kurdu. Paşabahçe Mağazaları A.Ş.’nin yurtdışındaki ilk prestij mağazası 2005 Yılında Rusya/Moskova tüketicilerle buluştu. 2008 Şişecam Yenişehir Cam Kompleksi açılışı törenle gerçekleştirildi. Şişecam kuruluşunun 75. Yılı olan 2010 tarihinde görkemli törenlerle kutladı. Alman otomobil cam üreticisi olan Fritz GmbH 2013 yılında satın alındı.​​ Ankara Polatlı Düzcam​ Fabrikası 2014 yılında faaliyetlerine başladı.

Türkiye Dışı Faaliyetler

2017 Tarihinde Mısır’da cam konut eşyası yapımcısı olan Pearl for Glass Manufacturing şirketinin satın alma süreçleri ve tüm prosedürleri tamamlandı. Ve Ardından Paşabahçe Egypt Glass Manufacturing S.A.E. kuruldu. 2018 Yılında ise İtalya’da düzcam yapımcısı olan Sangalli Vetro’nun Manfredonia tesisinin satın alım süreci tamamlandı. Ve Ardından Şişecam Flat Glass Italy S.R.L’nin bünyesindeki Porto Nogaro tesisinden sonra ikinci düzcam üretim tesisi ise Manfredonia oldu.

Aselsan ile Anlaşma

2019 İtibariyle ise Şişecam ASELSAN ile savunma sanayine yönelik çalışmalarda kullanılacak standartlarda malzemelerin üretiminin yanı sıra ürün kompozisyonları ve optimizasyonu konularında çözümler ilerletmek üzere iş birliği protokollerini imzaladı. Ardından Ciner Grubu ile güdümlü Amerika Birleşik Devletleri’nde natural soda üretimine yönelik eşit üretim ortaklığı sözleşmeleri imzalandı. Paşabahçe Mağazaları, İstanbul Anadolu Yakası’ndaki ikinci en büyük metrekareye sahip mağazasını Ataşehir Metropol A.V.M. ’de açıldı.

Birleşme Gerçekleşti

2020 Yılı Şişecam için Türkiye sermaye piyasalarında bugüne kadar yapılan en büyük birleşme prosedürü gerçekleşti. Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.’nin ana iştirakleri pozisyonundaki Anadolu Cam Sanayii A.Ş., Denizli Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş., Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş., Soda Sanayii A.Ş. ve Trakya Cam Sanayii A.Ş.’yi güçlenmek amacıyla birleşmesine dair çalışmalar 30 Ocak 2020 tarihinde başlatıldı. Ekim 2020 tarihinde birleşme tamamlanmasının sonrasında Borsa İstanbul’da Şişecam Gong Töreni ile gerçekleştirildi. Borsa kısa kodu “SISE” olan firma Bist 30 kategorisinde yer almaktadır. Şişecam Türkiye’de ilk blockchain teknolojisiyle dış ticaret prosedürü sağlayan şirket olarak tarihe geçmiştir.

Şişecam Web Sitesi

Şişecam Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Petkim

PetkimKurucusu Kimdir

03Sütaş

SütaşKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020