KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Sütaş

0 Kişinin Defterine Ekli

270 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1975

Çalışan Sayısı : 5000

Kuruluş Yeri : Türkiye

Sütaş’ın Hikayesi 1975 Yılında Başladı

Sütaş 1975 Yılında Bursa’nın Karacabey ilçesinin Uluabat köyünde Sadık Yılmaz tarafından kurulmuştur. İlk dönemlerde günlük 5 ton süt işleme kapasitesiyle faaliyetlere başlanmıştır. 1980 Tarihinde İstanbul ve Ankara illerine ilk bölge müdürlüklerini açıldı. Şirketin 1989 yılında genel müdürü Sadık Yılmaz’ın oğlu Muharrem Yılmaz oldu. 1996 İtibariyle ilk reklam filmi yayınlandı.1998 İlk uygulamalı eğitim merkezinin faaliyete geçirdiği yıl oldu. 1999 Yılında ilk ISO 9000 kalite belgesi alındı. 2000 Tarihinde Sütaş’ın ilk kurumsal karikatürü yayınlandı. 2002 Senesinde kolay cacık madalya getirdi. Kolay cacık ile uluslararası gıda ödülü SIAL d’OR yarışmasında 2 altın madalya kazanıldı. 2003 İtibariyle İlk tüpte çocuk yoğurdu. Türkiye’nin ilk hüptürülen çocuk yoğurdu üretildi.

Sektörde Pazar Lideri

2005 Damızlık süt sığırı üretim çiftliğinin temelleri atıldı ve ardından Tarfaş’ı kuruldu. 2005 Senesinde Sadık Yılmaz’ın vefatından sonra oğlu Muharrem Yılmaz yönetim kurulu başkanı oldu. 2006 İlk bebek yoğurdunun yapıldığı yıl oldu marka tarihine geçti. Aynı sene marka Türkiye süt ve süt ürünleri sektöründe şirket pazar lideri oldu ve İstanbul sanayi odası (İSO) listesinde ilk 100’e girildi. 2009 Yılında Aksaray entegre tesislerinde üretime geçildi. Sürdürülebilir Başarı kategorisinde Altın Effie ödülü alındı ve Sütaş süzme yoğurt bu yıl icat edildi. 2010,2012,2013 Yıllarında Capital dergisi listesindeki “Sektörün En Beğenilen Şirketi” Sütaş oldu.2011 İtibariyle Enfaş kuruldu ve biogaz elektrik üretimine başladık.

Sütaş Tire Entegre Tesisleri

Sütaş Tire Entegre Tesisleri

Yeni Yatırımlar

2012 Senesinde İlk yurt dışı yatırımı Makedonya’da yapıldı. Aksaray entegre tesisleri etki analizini tamamlandı. 2013 Yılında Romanya’ya yatırımlar yapıldı. 2014 İtibariyle Makedonya’da yapılan yatırım neticesinde üretim başladı. Aynı yıl ilk yurt dışı reklam filmi yapıldı ve İstanbul Sanayi Odası “İSO” Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 51. olundu. 2015 Senesinde Tire’de yatırım yapıldı. Türkiye’nin Lovemark araştırmasında en sevilen süt ve süt ürünleri markası seçildi. Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği tarafından 2015 ve 2016 yılında “En yüksek nota sahip halka açık olmayan kuruluş” seçildi. 2015 Sürdürülebilirlik Raporumuzu ve 2020 Hedeflerimizi yayınladık. Sürdürülebilirlik Raporumuz ile LACP’den “Tüketici Ürünleri” sektöründe Platin ödülü alındı.

Ödüller

2016 Yılında İstanbul Sanayi Odası “İSO” Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 49. olundu. Sütaş’ın aşkı Türkiye aşkı’ diyerek İzmir şehrinin Tire ilçesinde 80 milyon dolar yatırımla yeni bir entegre tesis faaliyete geçirildi. Etika’nın 2016 yılındaki yarışmasında “Türkiye’nin En Etik Şirketleri” olarak seçildi. 2017 Senesinde Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği tarafından “En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna Sahip Halka Açık Olmayan Aile Şirketi” yeniden seçildi. EBA tarafından 2017 yılında Avrupa İş Ödüllerinde “Çevresel ve Kurumsal Sürdürülebilirlikte Onur Nişanı aldı bu şirket için büyük bir gurur oldu ve ardından Sürdürülebilir üretim ve tüketim derneği tarafından da “Düşük Karbon Kahramanı” seçilerek başarılara başarı katıldı.

Sütaş Karacabey Entegre Tesisleri

Sütaş Karacabey Entegre Tesisleri

Üretim Kapasitesi

2018 Yılında Bingöl entegre tesis yatırımıyla proje bazlı teşvik belgesi ve sıfır atık zirvesinde üretim kategorisinde “Sıfır Atık Ödülü” ardından sürdürülebilir iş ödüllerinde “Çiftlikten Sofralara” Değer Zinciri Atık Yönetim Modelimizle ödülü ve son olarak ise Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği tarafından “En Yüksek Kurumsal Derecelendirme Notuna Sahip Halka Açık Olmayan Aile Şirketi” seçildi. 2019 Senesinde Kafkaslardan gelen kefir mayası ve Sütaş Çiftliği’nin sütlerini bir araya getirerek Kaf Kefiri geliştirildi. 2020 Tarihinde tüm entegre tesislerde sıfır atık belgeleri alındı ve ızgara peyniri “Izgarella” raflarda yerini aldı. Günümüzde Karacabey tesislerinde bin iki yüz ton, Aksaray tesislerinde bin beş yüz ton, Tire tesislerinde bin ton süt işleme kapasitesine sahiptir.

Kısacası Sütaş

Türkiye, Makedonya ve Romanya’daki beş adet tesisinde, yılda dokuz yüz milyon litre süt işlemekte ve tüketicilerine yetmiş sekiz çeşit ürün sunmaktadır. Türkiye’de her on hanenin sekizinde tercih edilen şirket, süt ve süt ürünleri sektörünün lider markasıdır. Firmanın cirosu 2017 yılında 2,6 milyar Türk Lirası olarak gerçekleşmiştir. Beş bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan Sütaş’ın cirosu 2019 senesinde 3.8 milyar Türk Lirası olarak gerçekleşmiştir. İneklerin beslendiği ottan sofralara ulaşan süt ve süt ürünlerine kadar olan bütün süreci Çiftlikten Sofralara entegre iş modeli ile yönetmekte ve denetlemektedir.

Sütaş Aksaray Entegre Tesisleri

Sütaş Aksaray Entegre Tesisleri

Kalite Ve Başarı

Ürünlerinin doğallığının ve kalitesinin güvencesi olan bu modelin gereği olarak marka, üretim tesislerinin yanı sıra; eğitim merkezleri, uygulama çiftlikleri, damızlık yetiştirme çiftlikleri, yem fabrikaları, geri kazanım ve enerji tesislerinden oluşan bütünleşik bir yapı ile faaliyet göstermektedir. Şirket 2019 yılında, aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, BAE, Katar, Libya, Irak, Kuveyt ve Mısır’ın da yer aldığı toplam da 29 ülkeye 16,5 milyon dolar tutarında ihracatı başarıyla gerçekleştirmiştir.

Sütaş İnternet Sitesi

https://www.sutas.com.tr/

Sütaş Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Petkim

PetkimKurucusu Kimdir

03Şok Market

Şok MarketKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020