KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Tamek

0 Kişinin Defterine Ekli

567 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1955

Çalışan Sayısı : 250

Kuruluş Yeri : Türkiye

Tamek’in Hikayesi 1955 Yılında Başladı

Türkiye gıda sektörünün öncülerinden olan Tamek 31 Mart 1955 senesinde, Bursa/Demirtaş’ta kuruldu. Şirket ismi ise Türk Alman Meyve Ekstreleri Kumpanyası sözcüklerinin baş harflerinden oluşuyordu. Sanayi gelişiminin hızlandığı 1950 yıllarında, hazır gıda ürünlerinde üretiminde beklenen verimliliğe ulaşılamamıştı. Modern üretim teknolojilerinin kullanılmadığı bu yıllarda, Almanlarla yapılan teknolojik işbirliğiyle beraber şirket, Mehmet Sipahioğlu tarafından kuruldu. Şirketin Alman ortağı bir yıl sonra ayrıldı ve firma %100 Türk menşeli bir gıda üreticisi olarak sektörde yerini aldı. 1958 Şirket, Türkiye’nin ilk ketçap ve domates suyunu üretti. 1959 Holding Türkiye’de ilk hazır yemek ve dolma üretimini gerçekleştirdi. 1963 Firma, ilk fabrikası olan Bursa-Demirtaş’ta ilk meyve suyu üretimleri gerçekleştirdi. Meyve Suyu ünlü kahverengi şişelerinde pazara sunuldu. Fruko gazoz 1967 yılında Holding tarafından kurulan yerli içecek markasıdır.

Bakliyat, Sebze, Reçel Üretimleri

1974 Firma, Türkiye’nin ilk haşlanmış bakliyatlarını üretti. 1987 Bursa – Karacabey Fabrikasında salça, sebze, konserve, bezelye, reçel, meyve konsantresi marmelat üretimleri başladı. 1992 Firma, Türkiye’nin ilk diyabetik reçelini üretti. 1993 Firma, Türkiye’nin ilk teneke kutulu meyve suyu üretimini gerçekleştirdi. 1994 Balıkesir – Kızıksa Fabrikasında üretim son hız ile başladı. 1994‘den bu yana salçacık, meyve ketçap ve mayonez üretim devam ediyor. 2000 Şirket, Türkiye’nin ilk karton kutudaki salça üretimini bu yıl içinde gerçekleştirildi. 2001 Şirketin ilk fabrikası Bursa-Demirtaş, tamamen meyve suyu üreten dev bir tesis haline dönüştürüldü.  2002 Manisa – Salihli Fabrikasında üretim başladı. Fabrika, salça, haşlanmış ürünler, haz dolmalar, bamya konservesi meyve konsantreler üretmektedir. Holding gazlı meşrubat markası olan Fruko’yu 2002 yılında PepsiCo’ya yüz milyon dolar karşılığı satılmıştır. 2005 İlk kez Ketçap ve Mayonezde ‘Body Sleeve’ ambalajı kullanıldı.

Tamek Meyve Suyu Ailesi

Tamek Meyve Suyu Ailesi

Katkısız ve Koruyucu İçermeyen Ürünler

2006 Şirket, Türkiye’nin ilk katkısız ve koruyucu bulundurmayan konserve ürünlerini üretti. 2007 Türkiye’de bir ilk olan potasyum açısından zenginleştirilmiş ve kalp dostu olan %100 Portakal Suyunun tanıtımı gerçekleştirildi. Firma, Nielsen’in İlk Akla Gelen Markalar araştırmasında ise Meyve Suyu ve Reçel kategorilerinde ilk akla gelen lider marka” seçildi. 2008 Bursa – Karacabey Fabrikası, gelişmiş üretim hatlarının devreye girmesiyle meyve suyu üretime başladı. Firma, marka yönetim ve pazarlaması konusunda uluslararası bağımsız bir otorite Superbrands marka yönetim konusunda üstün başarı gösteren firma ödülünü aldı. 2010 Firmanın Kahvaltım ailesinin ilk ürünü olan, TAMEK Kahvaltım 7 Meyve + 7 Vitamin tanıtımı yapıldı. 2011 TAMEK Premium Reçel serisi, ürün gamına eklendi.

Ödülller

2012 TAMEK Kahvaltım ailesine Portakal Nar içeceği ve Portakal, Havuç, Limon Nektarı çeşitleri eklendi, Holding, Premium Reçel etiket tasarımı ile Ambalaj Ay Yıldızları Altın Ödülünü, Premium Reçel kavanozlarının tasarımı ile de Ambalaj Ay Yıldızları Bronz Ödülünü aldı. Firma, marka yönetimi ve pazarlaması konusunda uluslararası bağımsız bir otorite olan Superbrands marka yönetimi konusunda üstün başarı gösteren firma ödülünü almaya hak kazandı. Firma, Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi 2012 Altın Heykel Ödülünü almaya hak kazandı. Şirket, Konserve, Sos ve Salça Kategorilerinde Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi 2012 Gümüş Heykel Ödülünü almaya hak kazandı. 2014 Meyve suyunda Türkiye’de ilk Crystal Tetrapak ambalaj kullanıldı. 2016 Tamek Cam Limonatam, Soğuk Çay ve Saray Şerbet ürünler içecek portföyüne eklendi. İçecek kategorisinde Tamek Meyvelim tanıtımları yapılmıştır.

Tamek Ürün Çeşitleri

Tamek Ürün Çeşitleri

Soğuk Kahve Serisi

2017 Tamek Portakal, Parçacıklı Tamek Tanelim ve Tamek Karadut içeceği tanıtımları yapıldı. Tüketici araştırmalarında lezzeti en çok beğenilen Ranch, Barbekü ve Acı soslarla birlikte Balkan Sos ve Paprika Sos tanıtımları yapıldı. Şirketin nostaljik meşhur kahverengi şişedeki nektarları üç çeşit olarak yeniden üretilmeye başladı. Her yudumda eşsiz kahve lezzetini hissettiren firma Soğuk Kahve serisi tanıtımı klasik, vanilya ve cappuccino aromalı olarak yapıldı.

Zinde Serisi

2018 “Zinde” serisi ile yepyeni bir kategori tanıtımları gerçekleştirildi. Formuna, sağlığına çok özen gösteren, aktif yaşama ve doğal beslenmeye önem veren tüketicilerin tercihi firma detox içecekleri ile vitaminli meyveli içecekler tamamı “Tamek Zinde” çatısı altında toplandı. Şirketin yepyeni ürünleri olan Portakal ve Mandalina aromalı gazlı içecek tanıtımları yapıldı. Gıda kategorisinde ise, pazarda bir ilk olan, Türk mutfağının vazgeçilmez tadı olan Kuru Patlıcan Dolma, hazır yemek kategorisinde, tüketicilerin beğenisine sunuldu. Şuanda İstanbul merkezli holding kuruluşu olarak yoluna devam eden firmanın genel müdürlüğü Beşiktaş semti Nispetiye Mahallesinde bulunmaktadır.

Tamek İnternet Sitesi

Tamek Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Petkim

PetkimKurucusu Kimdir

03Sütaş

SütaşKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020