KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Tat Gıda

Ana Sayfa » Gıda-İçecek » Tat Gıda

0 Kişinin Defterine Ekli

812 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1967

Çalışan Sayısı : 1398

Kuruluş Yeri : Türkiye

Tat Gıda’nın Hikayesi 1967 Yılında Başladı

Tat Gıda, 27 Ağustos 1967 Tarihinde Bursa ilinin Mustafa Kemalpaşa ilçesinde 12 Milyon Lira sermaye ile kurulmuştur. Tat Konserve ilk kurulduğunda 4 ortaklıktan oluşmaktaydı. Bunlar; Koç Grubu %65,8, Türkiye Şeker Fabrikaları %25, Şeker Sigorta %4,2, Migros %5 olarak bölünmüş şekilde Tat Konserve ve Sanayii A.Ş. kuruldu. İlk Tat Konserve Fabrikası Domates fabrikası olarak 8 Şubat 1968 yılında Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde kuruldu. İkinci fabrika ise Bursa şehrinde Karacabey ilçesinde bulunan Beytaş Karacabey Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ortak olunması ve ardından 1983 yılında tamamen satın alınmanın gerçekleşmesiyle Karacabey Fabrikası da Tat Konserve bünyesine tamamen dahil oldu.

Beytaş Gıda Fabrikası

Beytaş Gıda Fabrikası

Japon Ortaklar

1986 Yılında Japon Kagome ve Sumitomo şirketleri Tat Konserve’ye ortak oldu. 1989 Yılında Dosan Konserve’ye ait Bursa’nın Yenişehir ilçesindeki fabrika satın alındı. 2007 Yılına kadar ayakta duran bu fabrika, artan mâliyetler ve verimsiz hâle geldiği için İzmir’in Torbalı ilçesine taşındı. Aynı yıl içinde ise doğranmış domates üretim teknolojisini Türkiye’ye getirmiş ve doğranmış, soyulmuş domates konserveleri üretime başlamıştır. Tat Konserve hisse senetleri 9 Ağustos 1993 tarihinde halka açılmış olup İMKB’de TATKS işlem koduyla yer almaktaydı.

Tat Ürün Çeşitleri

Tat Ürün Çeşitleri

İsim Değişiyor

2013 Yılında şirketin borsadaki işlem kodu ise “TATGD” olarak değiştirildi. Şirketin Kurucusu Vehbi Koç’un vefatı üzerine 1996 yılında Tat Konserve Yönetim Kurulu Başkanı Suna Kıraç oldu. Suna Kıraç görevini 2003 yılına kadar başarıyla sürdürdü. 1997 Yılı itibariyle en son teknolojileri kullanıp Kavanoz, Ketçap ve Mayonez dolum hatları oluşturmuştur. Bu yıl içinde Koç Holding, SEK hisselerinin yüzde 68’ini satın alarak, SEK’i Tat Konserve bünyesine kattı. 2003 Yılında ise Amerika ‘da  nadir işletmelerde bulunan Avrupa’da ise sadece Türkiye’de TAT’ ta bulunan, Aseptik Doğranmış domatesin hava alma riskini milyarda bire indiren kaynaklı kapak teknolojisi Magnum doğranmış domates hattı devreye girmiştir. Maret, SEK Süt ve Pastavilla gibi markalar 25 Haziran 2003 tarihinde şirket bünyesine katıldı. Tat Konserve Sanayi A.Ş. 15 Kasım 2013 tarih itibarı ile Tat Gıda Sanayi A.Ş. unvanını aldı.

Guinness Rekoru

2017 Yılında Tat gıda 50. Yılını 634 Tat çalışanın aynı ekmeğe salça sürüp Guinness Rekoru kırarak kutladı.

Tat Gıda Guinness Rekoru

Tat Gıda Guinness Rekoru

Tat Gıda Türk Standartları Enstitüsü tarafından verilen TS EN ISO 9001:2008 Kalite Belgesine sahip olup 9 Kategoride üretim yapmaktadır. Bu ürünler ise Salça, Sebze Konserveleri, Haşlanmış ürünler, Hazır yemekler, Reçel, Turşu, Domates Suyu, Ketçap, Mayonez olarak sıralanmaktadır. Tat Gıda bünyesine bağlı olarak süt ve süt ürünleri üretimi yapan SEK, Çallı Gıda’ya 240 milyon Türk Lirası fiyatla 06.01.2021 tarihinde satılmıştır. Tat Gıda borsada şuan Bist 100 grubunda yer almaktadır.

Tat Gıda Web Sitesi

Tat Gıda Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Petkim

PetkimKurucusu Kimdir

03Sütaş

SütaşKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020