KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Tofaş

0 Kişinin Defterine Ekli

290 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1968

Çalışan Sayısı : 6500

Kuruluş Yeri : Türkiye

Tofaş’ın Hikayesi 1968 Yılında Başladı

TOFAŞ, 1 Ekim 1968 Yılında Vehbi Koç ile Hilmi Işılak tarafından Fiat ortaklığında Ankara ilinde kuruldu. 13 Nisan 1969 Üretim fabrikasının Bursa ilinde inşaatı başladı. 12 Şubat 1971 Yılında fabrika törenle açıldı. Törende dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Başbakan Süleyman Demirel, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Memduh Tağmaç, Tofaş İdare Meclisi Başkanı Sayın Vehbi Koç, Fiat İdare Meclisi Başkanı Umberto Agnelli, Sanayi Bakanı Selahattin Kılıç ve Bursa Valisi ve kalabalık bir davetli grubu katıldı.

Bursa Tofaş Fabrikası

Bursa Tofaş Fabrikası

İlk Üretim Gerçekleşiyor

1971 Yılında firma ilk ürettiği Murat 124 modeli otomobili yabancı lisansı üretmiştir. Halk Arasında ise Hacı Murat olarak bilinir. 1972 Yılında üretim sayısı 20.000 adetlere ulaştı yedek parça üretimi için Opar yedek parça kuruldu. 1974 Mısır ilk ihracatın gerçekleştiği ülke oldu. Tofaş Spor Kulübede bu yıl içinde kuruldu. İlk başta beş spor dalında faaliyet gösteren kulüp, (Güreş, Basketbol, Futbol, Voleybol ve Atletizm) daha sonra ise pilot spor dalı olarak basketbolu seçti. Kulüp bu süreçte çok fazla şampiyonluğa imza atmıştır. Sürekli altyapı çalışmalarına önem vererek genç yıldızlara yatırım yapmış ve geleceğini garanti altına almıştır.

Efsane Seriler Doğuyor

Firma yeni modelini 1976 yılında piyasa sürdü model ismi olarak Murat 131 seçildi. 1977 Yılında Murat Serisi üretimi durduruldu. Kuş serininin ilki olan Şahin modeli, Kartal ve Doğan modeli ise 1981 üretimine başlandığı yıl oldu. 1984 Yılı olduğunda ilk Serçe Modeli Murat 124 şaşisine oturtularak üretildi. Serçe 65 Hp güç üreten motoru ile 170km/sa hıza ulaşabilmektedir. Halk serçe modeline ise Şarapçı Konsol ve Serçedes lakabını takmıştır. Üretim kapasitesi bu yıl 35 Bin adetlere yükseltilmiştir.

Teknolojik Araç “Fiat Tempra”

1990 Tofaş fabrikasında üretildiği yıllara göre yenilikçi teknolojik olan ilk Fiat Tempra üretilmiştir. 1991 Yılında ise Fiat Tempra yerli üretim motorla piyasaya giriş yapmıştır. 1993 Yılı Fiat Tempra bir milyoncu otomobil banttan inerek bir rekora imza atmıştır. Fabrika üretim kapasitesi ise 250 Bin adetlere gelmiştir. 1994 B Segment araç olan Fiat Uno modelinin üretimi ile başlıyor ve ardından Tofaş Araştırma ve Geliştirme Birimini kuruyor. Tofaş ve OPAR 1997 yılında yedek parça ticari birleşime gitti. Firma AR-GE ilk meyvesini 1997 yılında Doğan, Şahin ve Kartal modellerine enjeksiyon takılarak verdi. 1998 Yılı itibariyle yeni B Segment otomobil olan Fiat Palio üretime başladı. Firma 1999 Yılında ise teknoloji olarak çağın ilerisi olan Fiat Marea ve Brava “Yenilikler Devam Ediyor” sloganıyla üretimine başlandı.

Enişte Ne Oldu Senin Doblo?

2000 Yılı firma tarafından rekorlar getirecek ileride Enişte Arabası olarak tanınacak Fiat Doblo modeli üretimine başlandı. Alfa Romeo Türkiye temsilciliğini 2001 yılında firma üstlendi ve Tofaş Fabrikası ile Tofaş Oto Ticaret A.Ş. birleşti. 2002 Yılında Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi Bursa ilinde açılmıştır. Fiat Albea üretime başlandı ve Fiat Palio yenilerek reklamlarında yer almak için Michael Schumacher Bursa tofaş fabrikasına geldi. 2 Milyonuncu araç olan Fiat Palio Go bu yıl içinde fabrikada üretildi. Fiat Kredi Finansman A.Ş. hisselerinin tamamını Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. devir aldı.

Fabrikası Üretim Bandı

Fabrikası Üretim Bandı

Çoklu Marka Üretimi

2005 Yılında Çoklu Marka üretimini yapmak için Cargo Projesi hayata geçti, projede Fiat, Peugeot, Citroen yer aldı. Firma Ferrari ve Maserati Türkiye Temsilcisi olarak Fer Mas A.Ş. kurdu. Bu yıl için Fiat Doblo Yılın Ticari aracı seçildi ve Fiat Linea seri üretimi başladı. 2007 Cargo projesi hayata geçen yıl oldu ve seri üretim başladı. 2008 Kapasitenin 400 Bin adetlere ulaştığı yıl oldu. 2009 Yılında Cargo Projesi kapsamında 3 Milyonuncu araç olan Fiat Fiorino üretildi ve 2011 Yılında ise bu araç yılın ticari aracı seçildi. 4 Milyonuncu üretilen araç ise 2012 yılında yine Fiat Fiorino oldu. 2015 Fiat Egea üretimi başlayarak tüm global pazara törenle sunuldu. 2016 Yılında 5 Milyonuncu üretilen araç rekoru ise bu sefer Fiat Egea ile geldi.

Fabrika Ziyareti Açıldı

2017 Firma halkın fabrikasını ziyareti açarak fabrikasını görmek isteyen herkesi internet sitesinden başvuruları alarak fabrikasına herkesi kabul ediyor. 2018 Tofaş Kuruşunun 50. Yılını Yerli Yabancı Tedarikçileri ve Bayilerinin katıldığı görkemli bir törenle yaptı. 2020 Tarihi itibariyle tüm dünyayı sarsan pandemi sebebiyle “Koronavirüs için alınan tedbirler kapsamında ise fabrikanın gezileri geçici olarak durdurulmuştur. Pandemi sonrasında Tofaş internet sitesinden başvuruda bulunarak fabrikayı ziyarette bulunabilirsiniz.

Tofaş Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Petkim

PetkimKurucusu Kimdir

03Sütaş

SütaşKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020