KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Eker

Eker

0 Kişinin Defterine Ekli

1202 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1977

Çalışan Sayısı : 1500

Kuruluş Yeri : Türkiye/Bursa

Eker ’in Hikayesi 1977 Yılında Başladı

Eker 1977 senesinde Altan Eker ve Aykut Kutay tarafından birlikte Bursa’da Eker Çiftliği içindeki ufak bir imalathanede yoğurt ve ayran üretimi yapmak amacıyla kuruldu. Günümüzde ise süt ve süt ürünleri konusunda 100 adetten fazla ürün çeşidine sahip bir şirkettir. Ürünlerinin ana başlıkları ise ayran, yoğurt, sütlü tatlılar, meyveli yoğurt, süzme yoğurt, beyaz peynir, kaşar peyniri, kaymak, tereyağı, kefir, pastörize süt ve UHT süttür. 1997 Tarihinde yönetim olarak ikinci kuşak olan Ahmet Eker ve Nevra Eker’in devir aldığı şirket ise, yeni yatırımlarıyla modern teknolojiyi takip ederek sürekli büyümeyi kendine hedef olarak edinmiştir. 1980 Yıllarda ise yoğurt ve ayran üretimiyle şirket ismini Bursa dışında duyurmaya başladı.

100 Farklı Ürün

1983 İzmir, 1985 İstanbul ve 1997 itibariyle Ankara sonraki senelerde ise Eskişehir, Adana ve Gebze’de Bölge Müdürlükleri açmıştır. Ayrıca Antalya, Kocaeli, Çorlu, Balıkesir, Manisa, Kayseri, Düzce, Samsun, Konya, Bodrum, Muğla, Mustafakemalpaşa, Denizli, Bandırma, Fethiye, Afyon , Aydın ve Çanakkale gibi yerlerde satış müdürlüğü ve cep depoları bulunan şirket, 1500 çalışanımızla ve 362 soğuk zincir dağıtım aracıyla 100 farklı ürün çeşidini 20 bin noktaya taze ürünler ulaştırmaktadır. Önümüzdeki yıllarda yeni cep depolar da açarak, lojistik ve dağıtım anlamında avantaj elde ederek, Türkiye’nin tüm bölgelerinde bulunurluğu hedeflemektedir. 1994 Tarihinde Türkiye’de ilk litrelik ayranı Eker piyasaya sunmuştur. 1999 İtibariyle ambalajlanmış kaymak ürünü ilk defa tüketici ile Eker buluşturmuştur.
Eker Ayran Çeşitleri

Eker Ayran Çeşitleri

Mustafakemalpaşa İlçesinde Yeni Fabrika

Ortaklığın en büyük getirilerinden birisi 2009 tarihinde yatırımlarına başlanan 2012 tarihi itibariyle tamamen faaliyete giren Mustafakemalpaşa fabrikasıdır. Fabrika 2016 tarihinde başlayan yeni yatırımla üretim ve depolama alanı 14 bin metre kare daha büyütülerek günlük üretim kapasitesi bin tona çıkartılmıştır. Türkiye’nin süt endüstrisinde en gelişmiş teknolojisine sahip olan fabrika yepyeni yatırımıyla 120 dönümlük arazi içinde ise 39 bin m² kapalı alanda günlük bin ton süt işleyebilecektir. Firmanın en büyük güçlerinden birisi sahip olduğu inovatif bakış açısıdır. Ve bu bakış açısı sektörde bir çok ilki gerçekleştirmiştir. 2006 Yılında Fransız Andros grubu ile yüzde elli oranında ortaklık gerçekleştirmiştir ve büyüme ivmesini hızlandırmıştır ve teknolojik alt yapısını güçlenmiştir.
Eker Yoğurt Çeşitleri

Eker Yoğurt Çeşitleri

Günlük Süt

2000 Tarihinde doğada bir yıl içerisinde çözülebilen Ecolean ambalajda günlük süt satışlarına başlanmıştır. Andros’un sütlü tatlı konusundaki tecrübesi ve uzmanlığı ile Eker’e sağladığı know-how desteği ile Eker Sütlü Tatlılar yine bir ilki gerçekleştirerek endüstriyel olarak raflarda 2007 yılında yer veren ilk firmadır. 2012 İtibariyle 1 kilogram yoğurdu dörde bölüp 4×250 gram yoğurdu çıkarmıştır. 2015 Tarihinde Türkiye’de ilk defa meyveli süzme yoğurdu ve 1970’lerde ürettiği nostalji cam şişe ayranından esinlenerek aynı şekilde şişede tombul ayranın üretimine başlamıştır. Süt ve süt ürünleri gibi rekabetin çetin olduğu pazarda yer alan firmalar arasında fark yaratabiliyor olmak ve bu farkında tüketiciler tarafından ise çok benimseniyor olması sektördeki gücümüzü sağlamlaştırmaya katkı sağlamaktadır.
Eker Sütlü Tatlı Çeşitleri

Eker Sütlü Tatlı Çeşitleri

Ödüller

Şirket ayrıca 2012 senesi itibariyle ise büyük bir başarıya imza atarak. Türk Patent Enstitüsü Tanınmış Marka Tescilini alarak marka gücüne güç katarak onaylatmıştır. 2016 Tarihi itibariyle ise Marketing Türkiye Dergisi tarafından gıda sektöründe ise “Öncü Marka” seçildi. 2017 Yılında ise Superbrands Türkiye tarafından 2 senede bir yapılan Türkiye’nin Süper Markaları araştırmasında Türkiye’nin Süper Markası seçildi. Firma sadece perakende pazarında değil aynı zamanda tüketim kanalında özellikle ise ayran ürünü ile çok güçlü bir şirkettir.

Şirket IV. Gastromasa Konferansında

Türkiye’de gastronominin gelişimine katkı sağlamak amacıyla Türk mutfak kültürünü dünyaya tanıtmak ve dünya gastronomisini Türk gastronomisiyle buluşturarak bir sinerji yaratmak için dünyaca tanımış bir çok şefi bir araya getirmiş olan IV. Gastromasa Konferansına 2018 yılında katıldı. Yerinde tüketim kanalında ise satış payı ile sektöründe 2. sırada yerini alan ve satışlarını sürekli artıran bu şirket, prestijli ve en kaliteli zincir restoranlar tarafından en çok tercih edilen marka olmayı sürdürmektedir. Şirketi tüketiciler tarafından vazgeçilmez bir marka yapan en önemli unsur ise teknolojik alt yapıyı ve nitelikli iş gücünü çok yüksek hizmet kalitesiyle birleştirip aynı zamanda lezzet konusunda çok fark yaratan ürünler üretmesidir.

Eker Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Sütaş

SütaşKurucusu Kimdir

03Apikoğlu

ApikoğluKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020