KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Eti Gıda

Ana Sayfa » Gıda-İçecek » Eti Gıda

0 Kişinin Defterine Ekli

549 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1961

Çalışan Sayısı : 7.218

Kuruluş Yeri : Türkiye

Eti Gıda ’nın Hikayesi 1961 Yılında Başladı

Eti Gıda Onursal Başkanı ve Kurucusu Firuz Kanatlı tarafından 1961 yılında kuruldu. Projesini kendi elleriyle çizdiği ilk tesisle 20 Ocak 1962 tarihinde 20 çalışanı ile günlük 3 ton kapasite ile ETİ bisküvi fabrikasının tavalı üretim tesisinde üretime başladı. İlk ürünleri ise; “Petit Beurre”, “Marie”, “Kremalı”, “Sable”, “Bademli” 4 ve 5 kilogramlık kutularda piyasaya sunuldu. 1963 Yılında kapasiteyi artırmak için Türk mühendisler ile birlikte 2. tesis kuruldu. 1965 İtibariyle otomasyona geçiş yapıldı ve ilk otomatik tünel fırın devreye girdi. İlk otomatik bisküvi üretim tesisi kuruldu ve ardından 25 Kasım 1967 itibariyle üretime başladı.

Etimek Klasik Hazır Kızarmış Ekmek

Etimek Klasik Hazır Kızarmış Ekmek

Günde 3 Vardiya Üretim

1970 Yılında ikinci otomatik üretim tesisi devreye alındı ve günde 3 vardiyalı üretime başlandı. Firuz Kanatlı sahip olduğu ETİ Bisküvi Fabrikası firmasını, aile fertlerinin iştiraki ile 13 Mart 1972 itibariyle ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi oldu. Bir bilmecem var çocuklar! reklam müziği 1972 tarihinde kullanılmaya başlandı. Marka ilk ihracatını Kıbrıs’a 1974 senesinde gerçekleştirdi ve aynı yıl ilk ‘TSE Kalite Ödülü’nü kazandı. ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Bilecik ilinin bir ilçesi olan Bozüyük’te “Etimek” tesisi 1976 yılında kurdu. Aynı ilk bebe bisküvisi Eti Cici bebe üretilmeye başlandı. 20 Şubat 1978 İtibariyle Bozüyük tesislerinde Türkiye’nin ilk ve tek hazır kızarmış ekmeği olan Etimek üretimi başladı.
Eti Negro Kakaolu Kremalı Bisküvi

Eti Negro Kakaolu Kremalı Bisküvi

Tam Gıda

1978 Senesinde Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi içinde ETİ Makine Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi kuruldu. Aynı yıl Burçak ve 1979 yılında ise Puf üretilmeye başlandı. 6 Şubat 1980 Tarihinde ise Tam Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi kurularak ve kek üretimine başlandı. 1 Mart 1982 Üzümlü Dilim Kek, Tam Gıda fabrikasında üretilmeye başlandı ve piyasaya sürüldü. Sonrasında Dilim ve Baton Paykek olarak ise Kakaolu, Mozaik, Meyveli, Kayısılı, Hindistan Cevizli ve en son olarak Limonlu çeşitleriyle ürün yelpazesi genişledi. Günümüzde halen bilinen markanın önemli ürünleri ise sırasıyla; 1986 yılında Browni, 1990 yılında Eti Topkek, Eti Negro ve Eti Form Bisküvi üretimleri başladı ve piyasaya sunuldu.
Eti Pronot Glütensiz Kurabiye

Eti Pronot Glütensiz Kurabiye

Yeni Tesis

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde yeni ve modern bir ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tesisi 1996 itibariyle kurularak, üretime başlandı. Ardından ISO-9002 Kalite Sistem Belgesi alan ilk fabrika oldu. 1997 Yılında satış ve dağıtımda Toptancı Bayilik Sisteminden Distribütörlük Sistemine geçildi. 2002 Senesinde markanın yeni ürünü Tutku’nun tanıtımı yapıldı. 2003 Senesinde ilk glütensiz bisküvi Eti Pronot ve Eti Browni Gold piyasaya sunuldu. 2004 Tarihinde ilk çikolatalardan Çikolata Keyfi Sütlü, Antep Fıstıklı, Fındıklı ve Bitter Eylül ayında üretilmeye başlandı. 2005 Senesinde markanın sloganı 200’ü aşkın ürün çeşidiyle, “ETİ Lezzet Uygarlığı” oldu.
Eti Hoşbeş Fındık Kremalı Gofret

Eti Hoşbeş Fındık Kremalı Gofret

Tüm Şirketler Tek Çatı Altında

2007 itibariyle Eti Form Mısır Pirinç Patlağı, 2008 itibariyle ise Eti Benim O, Eti Maximus, Eti Çikolata Keyfi Sticks 2009 yılında ise Eti Hoşbeş, Eti Popkek Mini pazara sunuldu. 2010 Yılında bitter çikolata Eti Karam, 2011 yılında ise dilimli Eti Paykek, Eti Popkek, Eti Goa, Eti Canga, Eti Kombo ve Eti Cin Mini raflarda yerini aldı. 2013 Yılında ise ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Tam Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve ETİ Pazarlama ve Sanayi Anonim Şirketi, ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi altında birleşti. 2013 Senesinde Eti Gong Mısır ve Eti Pirinç Patlağı, Eti Lifalif Kuru Meyveli ve Eti Fındıklı Müsli, Eti Burçak Sütlü Çikolatalı, Eti Petito Ayıcık satışa sunuldu.
Eti Bidolu Kakao Kremalı Yer Fıstığı Parçacıklı Gofret

Eti Bidolu Kakao Kremalı Yer Fıstığı Parçacıklı Gofret

Yeni Eklenen Ürünler

2014 tarihinde ise Eti Bidolu satışa sunuldu. 2016 Tarihinde inceliği ve ipeksi yapısıyla Eti Çikolata Keyf’ince  2017 yılında ise Siyez Buğdayı, Eti Burçak lezzetiyle buluştu. Eti Burçak Siyez Buğdaylı, Eti Burçak Kurabi, Eti Karam Flava, Eti Form Çok Tahıllı Gevrek piyasaya sunuldu. 2018 İtibariyle ise Eti Negro Bold  ve Eti Karam yeni orijin serisi tanıtımı yapıldı. Markanın günümüzde ise yedi adet üretim tesisi bulunmaktadır. Ürün Grupları ise sırasıyla şu şekildedir. Bisküviler ve Gofretler, Krakerler, Kekler ve Turtalar, Sağlık ve Lifli Ürünler, Kahvaltılık Ürünler, Çikolatalar ve Çikolatalı Ürünler, Dondurulmuş Ürünler, Soğuk Atıştırmalıklar, Bebeklere Özel

Eti Gıda İnternet Sitesi

https://www.etietieti.com/

Eti Gıda Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofotofotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Petkim

PetkimKurucusu Kimdir

02Sütaş

SütaşKurucusu Kimdir

03Şok Market

Şok MarketKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020