KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Petkim

0 Kişinin Defterine Ekli

852 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1965

Çalışan Sayısı : 2586

Kuruluş Yeri : Türkiye

Petkim ’in Hikayesi 1965 Yılında Başladı

PETKİM Petrokimya Holding Anonim Şirketi 1962 tarihinde 5 Senelik Kalkınma Planı sürecinde 3 Nisan 1965 yılında TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) öncülüğünde 250 Milyon Türk Lirası sermaye ile kuruldu. 1965 Yılı ile 1970 yılları arasında İzmit-Yarımca’da bulunan Etilen, Polietilen, Klor Alkali, VCM ve PVC fabrikalarının yapımları tamamlandı ve ardından. Aliağa bölgesinde ikinci bir petrokimya kompleksi kurulması kararı verildi. 1971 Yılı ile 1975 yılları arasında Çanakkale Plastik İşleme Fabrikası devreye alındı ve Yarımca Kompleksi’nde DDB Fabrikası tamamlandı. Şirketin sermayesi 1,5 Milyar Türk Lirasına çıkarıldı ve Petkim Aliağa Kompleksi’nin temeli atıldı.

Petlas

Petlas

Petlas

1976 Yılı ile 1983 yılları arasında Otomotiv sanayisindeki büyümeye paralel olarak 19 Ağustos 1976 tarihinde şirketin öncülüğünde, Petlas Lastik Sanayi Anonim Şirketi kuruldu. Şirketin sermayesi sırasıyla ilk önce 8, sonrasında 40, en son olarak 100 Milyar Türk Lirasına çıkarıldı aynı sene Aliağa Kompleksi’nin yardımcı işletmeleri ve ortak tesisleri de tamamlandı. 1984 Yılı ile 1989 yılları arasında Aliağa Kompleksi Fabrikaları işletmeye alındı. Aliağa ve Yarımca Alpet Anonim Şirketi ve Yarpet Anonim Şirketi adı altında bağlı ortaklık haline getirildi. 28.05.1986 itibariyle, 3291 sayılı kanun çerçevesinde özelleştirme kapsamına alındı. Şirket sermayesi 1990 senesinde 2 trilyon Türk Lirasına, 1991 tarihinde 3 trilyon Türk Lirasına çıkarıldı.

AYPE Fabrikası (Alçak Yoğunluk Polietilen)

AYPE Fabrikası (Alçak Yoğunluk Polietilen)

Sürekli Gerçekleşen Sermaye Artırımı

1996 Yılı ile 1999 yılı arasında TS-EN-ISO 9002 Kalite Güvence Belgesi alındı. Şirketin sermayesi, Yeniden Değerleme Değer Artış Fonu’ndan karşılanmak suretiyle yüz on dört Trilyon Türk Lirası artırılarak yüz on yedi Trilyon Türk Lirasına yükseltildi. 200 Yılı ile 2004 yılı arasında Klor Alkali Fabrikası tesisi bitirilerek işletmeye alındı. Firmanın sermayesi yüz on yedi Trilyon Türk Lirasından 204,75 Trilyon Türk Lirasına yükseltildi. Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun verdiği karar ile Yarımca Kompleksi Tüpraş Anonim Şirketine devredildi. Sıvı-Katı Atık Yakma Tesisi 2003 tarihinde devreye alındı. Şirketin sermayesindeki %51 oranındaki kamu hissesi 05 Temmuz 2007 senesinde kamuya açık olarak yapılan ihale kapsamında ikinci en yüksek teklifi vermiş olan SOCAR-Turcas Ortak Girişim Grubu’na satılması onaylandı.

PTA Fabrikası (Saf Tereftalik Asit)

PTA Fabrikası (Saf Tereftalik Asit)

SOCAR& Turcas Girişime Devir

Petkim Petrokimya Holding Anonim Şirketinin %51 kamu hissesi SOCAR& Turcas Ortak Girişim Grubu’na 2,04 milyar ABD Doları bedelle 30.05.2008 itibariyle devredildi. Liman faaliyetlerinin artırılması amacıyla Petlim Limancılık Ticaret Anonim Şirketi Kasım 2010 itibariyle kuruldu. Firmanın sermayesi bedelsiz artırılarak 204.750.000 Türk Lirası dan 1.000.000.000 Türk Lirasına çıkarıldı. 2011 Yılında Petkim Yarımadasında bulunan STAR Rafinerisi temel atma töreni gerçekleştirildi. Petkim Yarımca arazisi ihale ile satıldı. Turcas’ın ortaklıktan ayrılmasıyla firmanın %51 hissesi SOCAR Turkey Enerji Anonim Şirketine geçti. 2012 Senesinde Şirketin %100 hissedarı olduğu Petlim Limancılık Anonim Şirketi ile Hollanda kökenli APM Terminals arasında, konteyner limanının işletilmesi için ön anlaşma imzalandı.

PVC Fabrikası (Polivinil Klorür)

PVC Fabrikası (Polivinil Klorür)

Petkim RES

2013 Tarihinde Petkim Akademi kuruldu. Şirket, 765 Milyon 751 bin Dolar ihracatla hem Ege Bölgesinin hem Ege Bölgesi kimya sektörünün ihracat şampiyonu oldu. 2014 İtibariyle Petkim RES projesi için Alstom firmasıyla nihai sözleşme imzalandı. Petlim Limancılık Anonim Şirketinin %30’luk hissesinin çok uluslu ABD yatırım bankası olan Goldman Sachs’a satılması için ön anlaşma yapıldı. Akbank’la proje için 13 sene vade ile 211 Milyon Dolarlık kredi için anlaşma yapıldı. Şirketin Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu, Kobirate tarafından yapılmış olan çalışma sonucunda, 9.01 olarak belirlendi. Petkim Plastik İşleme Fabrikası yeni yerinde üretime alındı. Firma, TSE tarafından belgelendirilen tüm kuruluşlar içinde “çalışan sayısı bazında” en kapsamlı ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi’ni alan firma oldu.

YYPE Fabrikası (Yüksek Yoğunluk Polietilen)

YYPE Fabrikası (Yüksek Yoğunluk Polietilen)

50. Yıl

2015 Yılında firmanın yeni Ar‑Ge Merkezi hizmete girdi. Firma, ellinci gurur yaşını tüm çalışanları, Petkim ve SOCAR’ın üst düzey yetkilileri, iş ve medya dünyası, Türkiye ve Azerbaycan protokolünden seçkin konukları ile birlikte büyük coşku dolu etkinliklerle kutladı. Şirket, tekstil ve PET ambalaj üretimine hammadde sağlayan PTA fabrikasının kapasitesi yıllık yetmiş bin tondan yüz beş bin tona ulaştı. Petkim Limanı, Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü ve Türk Standartları Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen denetim sonucunda ‘Greenport (Yeşil Liman) Sertifikası’ almaya hak kazandı. Şirketin %100 iştiraki olan Petkim Specialities Mühendislik Plastikleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, yirmi dört bin ton kapasiteyle Türkiye’de ağırlıklı olarak ithalat yoluyla karşılanan ve ambalaj, plastik, otomotiv, savunma, medikal, bilgi teknolojileri gibi sektörlere yönelik üretilecek katma değeri yüksek (masterbatch, compound) ürünler konusunda uzmanlaşacaktır.

Petkim İnternet Sitesi

https://www.petkim.com.tr/

Petkim Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Aytemiz

AytemizKurucusu Kimdir

03Sütaş

SütaşKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020