KurucusuKimdir.Com

Web Sitemize Hoşgeldiniz

Ford Otosan

Ana Sayfa » Motorlu Araçlar » Ford Otosan

0 Kişinin Defterine Ekli

131 Kişi Okumuş

Yazıyı Favorilere Ekle

Kuruluş Yılı : 1959

Çalışan Sayısı : 11501

Kuruluş Yeri : Türkiye

Ford Otosan’ın Hikayesi 1959 Yılında Başladı

Ford Otosan, 7 Temmuz 1959 Yılında Otomobil Sanayi – Otosan A.Ş. Vehbi Koç tarafından İstanbul ilinde kuruldu ve  ilk montaj fabrikasının temelleri atıldı. Yıl 1960 olduğunda Ford Consul ve Ford Thames modelleri montajlanarak ilk üretim başladı. 1961 Yılında Ford Transit’in atası Otosan üretimi ilk minibüs Thames 800 montaj hattından indi. Daha sonraki yıllarda üretilecek olan D Serisi ve Cargo kamyonların öncüsü olacak olan Thames Trader’ın montaj üretimine de aynı yıl başladı. 1965 Yılı itibariyle üretimi tam 17 yıl boyunca sürecek ve efsane olacak D1210 Ford kamyonun imalatına başlandı. Önümüzdeki senelerde amiral model olacak olan efsane Ford Transit’in üretim çalışmalarına İngiltere’nin Transit üretimine başlamasından iki sene sonra başladık. 1967 senesinde ilk Ford Transit üretimi gerçekleşti ve hafif ticari vasıta segmentinde yeni bir devir açılmış oldu.

İlk Yerli Üretim Otomobil

56.124 adet üretilen D1210 modelli Ford kamyon 1983 yılında üretimi durduruldu. İlk yerli üretim otomobil olan Anadol, Otosan fabrikasından 1966 yılında çıktı. İlerleyen yıllarda efsane olarak anılacak olan Ford Transit’in üretim çalışmalarına 1967 yılı itibariyle başlandı ve ilk Transit üretimide aynı yıl gerçekleşti. Bu sayede hafif ticari araç segmentinde yeni bir dönemin başlamış oldu. Otosan ilk Yerli Türk spor otomobilini Anadol STC-16 üretimine 1973 yılında başladı. 1977 Yılında imzalanan lisans anlaşması ile ise Ford Motor Company – Otosan birlikteliklerinde dönüm noktası oldu. Anlaşma sonucunda Otosan, D-1210 Ford kamyonu ve Transit serisinin Türkiye’de imal ve satış hakkına, motorlarının da yerli üretim olması hakkında sahip oldu. Kendi üretimi olan Anadol ve Ford Transit motorları, arka aks ve şanzımanlarının imal hakkını da elde etti.

Ford Otosan Eskişehir İnönü fabrikası

Ford Otosan Eskişehir İnönü fabrikası

Ford Olaya Dahil Oluyor

1979 Yılında temelleri atılan Eskişehir’deki İnönü Fabrikası, 1982 yılında D1210 kamyon ile ilk kez seri üretime başladı. Fabrikanın resmi açılışı 7 Temmuz 1986’da yapıldı. Ford Motor Company Bakanlar Kurulundan çıkan kararla Otosan A.Ş’den %30 pay alma hakkını elde ettti ve anlaşma 6 Ekim 1983’de imzalandı. 1984 Yılına kadar 93.188 adet üretilen Anadol üretimi durduruldu. 12 Eylül 1985 Tarihinde uzun süren uğraşlar ve cabalar sonrasında ilk Ford Taunus üretimi gerçekleşti. Bu yıl içinde yedek parçaların genel dağıtımı üstlenmek için Nasoto Pazarlama A.Ş. kuruldu. 1986 Türkiye’nin ilk üretilen dizel motoru ERK,  ilk kez kullanıldığı Anadol Pikap ile birlikte bu yıl piyasaya sunuldu. Ford Taunus’un 1993 Yılında üretiminin bitirilmesinin ardından, Escort modelinin üretimine başlandı, üretiminin durdurulduğu 1999 yılının sonuna kadar 59.389 adet üretildi.

Kocaeli Fabrikası

27 Haziran 1997 Ford ve Koç Holding hisselerini eşitledi, ve artık Otosan Pazarlama A.Ş.’nin Ford Otosan’a devri bu anlaşmayla gerçekleşti. Kocaeli Fabrikası temeli 1998 yılında atıldı. Ford Otosan Kocaeli fabrikasının açılışı ise Nisan 2001 tarihinde yapıldı. 2002 Yılında Transit Connect seri üretimine Kocaeli fabrikasında başlandı ve Araç 2003 Yılının Ticari Aracı ödülünü kısa sürede yakaladığı başarıyla aldı. 2005 Yılında 1 Milyonuncu araç olan Ford Transit üretim bandından indirildi. 2009 Yılında ABD’ye ve Kanada’ya ihracat yapan ilk Türk otomotiv firması olarak Ford Otosan adını tarihe yazdırdı. 2012 Yılında Ali Koç Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 2014 Yılında hizmete giren üçüncü fabrika Kocaeli Yeniköy Fabrikası oldu. 2015 Yılında itibariyle 3.9 milyar dolar ihracat geliri ile Türkiye’nin ihracat şampiyonu Ford Otosan oldu.

Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları

Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları

Uluslararası Kamyon Ödülü

Ford Otosan yönünden geliştirilen, tasarlanan ve imal edilen yeni Ford Trucks F-Max, “2019 Yılının Uluslararası Kamyonu” mükafatını almayı başardı. Ağır ticari vasıta sektöründeki popüler, en saygın ve en prestijli ödüldür.

Firma Türkiye’nin ilk ve tek olacak ‘Batarya Montaj Fabrikası’nı kurmak amacıyla çalışmalarına 2020 itibariyle başladı. Türkiye’de üretilecek ilk tam elektrikli ticari vasıta olan Ford E-Transit’in üretim sorumluluğunu almasının sonrasında elektrikli vasıta dönüşümünde çok mühim rol oynayacak yeni yatırımını internet sitesinden duyurdu.  Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Ford Otosan olarak, Kocaeli Fabrikalarımızdaki elektrikli vasıta üretim ve yatırım çalışmalarımızı şimdi de “Batarya Montaj Fabrikası” ile 1 ismim öteye taşıyoruz. Ülkemizde otomotiv sanayinin elektrikli vasıta yolculuğuna liderlik ediyoruz. Türkiye’nin ilk ve tek birleşik elektrikli vasıta üretim tesisi olacağız” dedi. Türk otomotiv sanayinin lider şirketi Ford Otosan, elektrikli vasıtalara dönüşüm sürecinde büyük bir ehemmiyet arz eden ‘Batarya Montaj Fabrikası’nı 2022 itibarıyla Kocaeli’nde yaşama geçireceğini duyurdu.

Ford Otosan Web Sitesi

Ford Otosan Fotoğraflar

Yazı ile ilgili eklenen fotoğraflar
fotofotofotofotofoto

Ziyaretçi Yorumları

Bu yazı hakkındaki ziyaretçi yorumları

Benzer YazılarSitemizdeki benzer makaleleri inceleyin

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Petkim

PetkimKurucusu Kimdir

03Sütaş

SütaşKurucusu Kimdir

Çok Okunan YazılarSitemizde en çok makaleler

Şişecam

Şişecam Kurucusu Kimdir

Çok YorumlananlarSitemizde en çok yorum alan makaleler

01Eti Gıda

Eti GıdaKurucusu Kimdir

02Şişecam

ŞişecamKurucusu Kimdir

03Ford Otosan

Ford OtosanKurucusu Kimdir

KurucusuKimdir.Com

Tüm Hakları Saklıdır - 2020